Hlavní navigace

Veeam: Manažeři IT se cítí stále méně chráněni před kyberútoky

18. 1. 2023
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Studie ukazuje, že rozpočty na zálohování dat se budou nadále zvyšovat v souladu s narůstající důležitostí konzistence a spolehlivosti ochrany dat v hybridním cloudu a s tím, jak organizace pokračují v boji proti ransomwaru.

Společnost Veeam Software zveřejnila výsledky své čtvrté výroční zprávy s názvem Data Protection Trends Report pro lepší porozumění vývoji ochrany dat v digitálním světě.

Průzkum ukázal, že se společnosti potýkají se složitějšími hybridními prostředími IT a navyšují rozpočty, aby se ubránily kybernetickým útokům a také udržely krok s tím, jak se produkční prostředí nadále diverzifikují mezi různými cloudy.

Hlavní prioritou organizací v tomto roce je zlepšení spolehlivosti a úspěšnosti zálohování, následované zajištěním toho, aby ochrana infrastruktury jako služby (IaaS) a softwaru jako služby (SaaS) byla rovnocenná ochraně, na kterou spoléhají u úloh realizovaných v datových centrech.

Manažeři IT čelí dvojí výzvě. Vytvářejí a podporují stále složitější hybridní prostředí, zatímco roste objem a sofistikovanost kybernetických útoků,“ říká Danny Allan, technický ředitel a senior viceprezident pro produktovou strategii společnosti Veeam.

Moderní ochrana dat je nezbytná

Veeam odhalil, že čtyři z pěti organizací se domnívají, že mají mezeru nebo pocit nespokojenosti či úzkosti v tom, co jejich oddělení očekávají, a tím, co mohou služby IT poskytnout. Plných 82 % organizací má „mezeru v dostupnosti“ mezi tím, jak rychle potřebují, aby byly systémy obnovitelné, a tím, jak rychle je oddělení IT dokáže obnovit.

Až 79 % organizací uvádí „mezeru v ochraně“ mezi tím, o kolik dat mohou přijít, a tím, jak často IT jejich data chrání. Tyto mezery jsou jedním z důvodů, proč 57 % organizací očekává, že v roce 2023 změní svou primární ochranu dat, a také důvodem pro zvýšení rozpočtů na ochranu dat.

Organizace zároveň celosvětově očekávají, že v roce 2023 zvýší svůj rozpočet na ochranu dat o 6,5 %, což je výrazně více než celkové plány výdajů v jiných oblastech IT. U 85 % organizací, které plánují navýšení svých rozpočtů na ochranu dat, je jejich průměrné plánované navýšení 8,3 %, často v součinnosti se zvýšením investic do nástrojů kybernetické bezpečnosti.

Ransomware je stále na dohled

Podle studie způsobily v letech 2020, 2021 a 2022 organizacím výpadky s největším dopadem kybernetické útoky. V uplynulých 12 měsících bylo alespoň jednou napadeno 85 % organizací, což je více než 76 % zjištěných v loňské studii.

Konkrétně je hlavním problémem obnova dat, protože organizace uvedly, že pouze 55 % jejich zašifrovaných či zničených dat bylo možné po útocích obnovit. Podle průzkumu je „integrace ochrany dat v rámci strategie kybernetické připravenosti“ nejdůležitějším aspektem, který organizace hledají u moderního řešení ochrany dat.

Roste obliba kontejnerizace

Kontejnery, a konkrétně Kubernetes, podle Veeamu vykazují všechny charakteristiky běžné produkční platformy se stejným druhem nesrovnalostí ve strategii ochrany dat, jako tomu bylo u prvních uživatelů SaaS před pěti lety nebo virtualizace před 15 lety.

Plných 52 % respondentů kontejnery v současné době už provozuje, zatímco 40 % organizací nasazení kontejnerů plánuje – a přesto většina organizací chrání pouze základní úložiště, místo aby komplexně chránila samotné pracovní úlohy.

top100

To je podle analytiků typické v době, kdy se nové produkční platformy stávají běžnými, a poté následuje zjištění, že jsou starší metody zálohování nedostatečné. To vytváří příležitost pro zálohovací nástroje třetích stran, které zajistí komplexní ochranu.

Zdroj: Veeam Software

Čtěte dále

ATC je nejlepším lokálním distributorem Honeywellu za rok 2022
ATC je nejlepším lokálním distributorem Honeywellu za rok 2022
Check Point: Nová verze GPT-4 může udělat kyberzločince i z amatérů
Check Point: Nová verze GPT-4 může udělat kyberzločince i z amatérů
Ondřej Synek je obchodním ředitelem Imper a Monitora Media
Ondřej Synek je obchodním ředitelem Imper a Monitora Media
IDC: Globální výdaje na bezpečnost letos vzrostou dvouciferně
IDC: Globální výdaje na bezpečnost letos vzrostou dvouciferně
Infor: Výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce
Infor: Výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci
Ve velkém propouští i Accenture, rozloučí se s 19 000 zaměs­tnanci