Hlavní navigace

VMware: Vysoká fluktuace zaměstnanců může být pro podniky kyberbezpečnostní hrozbou

13. 1. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com
Experti varují především před zneužitím přihlašovacích údajů, útoky proti dodavatelským řetězcům nebo vnitřními hrozbami v podnicích, vzhledem k vysoké fluktuaci zaměstnanců.

Společnost VMware představila osm předpovědí pro rok 2022. Přední odborníci VMwaru se zaměřili na vývoj situace v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Vlastimil Horák, country manager pro Českou republiku a Slovensko, upozorňuje, že v roce 2022 nás čeká ještě razantnější rozvoj kybernetických útoků, které se dotknou i firem a institucí v České republice a na Slovensku.

Jsou již k dispozici počítače specializované na výpočetní výkon, který je potřeba pro sestavení nových vektorů útoků. Kvantové počítače jsou sice realitou zatím jen v laboratořích, ale jejich nástup bude razantní,“ uvádí.

V blízké budoucnosti se tak podle něj budeme bavit o kvantové kryptografii a s tímto brutálním výkonem se lze obávat o snadné prolomení současných šifer použitých miliardami obyčejných lidí.

Obezřetnost ohledně podnikových sítí je na místě

James Alliband, hlavní bezpečnostní stratég VMwaru, zase varuje napodobiteli útočníků, kteří se dnes zaměřují na kritická odvětví, jako je energetika, zdravotnictví nebo finance, s úmyslem vyvolat paniku a zároveň vydělat na výkupném.

Tom Gillis, viceprezident a generální ředitel divize sítí a pokročilých bezpečnostních technologií, předpovídá, že útočníci zneužijí odcizené přihlašovací údaje k provedení dvojitého ransomwarového útoku proti některé firmě z žebříčku Fortune 500.

Eric O'Neill, stratég národní bezpečnosti VMwaru, připomíná, že v roce 2021 obránci zachytili historicky nejvyšší počet útoků nultého dne. „Rok 2022 proto bude rokem nulové důvěry, kdy podniky budou vše ověřovat namísto důvěřování,“ odhaduje.

Tom Kellermann, ředitel pro strategii kybernetické bezpečnosti, uvádí, že i v roce 2022 budou kyberzločinecké kartely hledat způsoby, jak zneužít podnikovou digitální transformaci k šíření škodlivého kódu, infiltrování sítí a trvalému uchycení v systémech po celém světě.

Hrozba se může skrývat i uvnitř podniku

Rick McElroy, hlavní stratég kybernetické bezpečnosti ve VMwaru, uvádí, že s pokračujícími změnami na trhu práce představují pro podniky novou výzvu vnitřní hrozby.

Očekávám, že v roce 2022 bude v souvislosti s interními hrozbami docházet k většímu počtu bezpečnostních incidentů. Útočníci se také začnou zaměřovat na zaměstnance, aby skrze ně provedli své útoky nebo instalovali ransomware,“ upozorňuje.

Chad Skipper, globální bezpečnostní technolog společnosti, pak odhaduje, že útočníci se budou pohybovat horizontálně a vyvádět data z nezabezpečených multicloudových prostředí.

V roce 2022 se útočníci zaměří na skrývání a přežívání v běžném provozu podnikových sítí. Při obraně dnešních multicloudových prostředí a odhalování útočníků proto bude mnohem důležitější než dříve mít o běžném provozu dobrý přehled,“ uzavírá.

Zdroj: VMware

Čtěte dále

Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Petra Heinrich Liedtke je novou viceprezidentkou VMwaru v EMEA
Acronis: Rok 2022 přinese útoky na kryptoměny, MSP a cloud
Acronis: Rok 2022 přinese útoky na kryptoměny, MSP a cloud
Soitron: České průmyslové podniky si s digitalizací nedělají hlavu, neřeší jí až pětina z nich
Soitron: České průmyslové podniky si s digitalizací nedělají hlavu, neřeší jí až pětina z nich
STRV v roce 2021 vyrostlo o 18 %, dosáhlo obratu přes 400 milionů korun
STRV v roce 2021 vyrostlo o 18 %, dosáhlo obratu přes 400 milionů korun
Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Gartner: Dobré zprávy, globální trh IT letos vyroste o 5 %
Infor spouští nový Infor Marketplace
Infor spouští nový Infor Marketplace