Hlavní navigace

Vshosting: České servery zažily v roce 2020 malou revoluci, situace bude gradovat

15. 1. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © kiri - Fotolia.com
Do čela serverové revoluce se podle společnosti postavilo AMD, které na poli extrémně výkonných serverů ohrožuje dlouhodobého lídra Intel. Instalace procesorů od AMD u klientů Vshostingu v roce 2020 představovaly 10-15 %.

Společnost Vshosting~ uvádí, že rok 2020 znamenal pro hostingové služby výraznou změnu. Vlivem pandemie se takřka celý svět začal enormní rychlostí přesouvat do online prostředí, které aktuálně zažívá malou revoluci.

Již během loňského roku podle Vshostingu docházelo především k rapidní digitalizaci, rostoucím nárokům na kvalitní hosting a cloudová řešení. Intenzita kyberútoků se posunula na další úroveň a AMD ukrojilo další podíl trhu na úkor Intelu.

Rychlým tempem vzhůru dle odborníků vzrostla zejména vnímaná důležitost hostingu jako takového. „Kvalitní hosting byl vždy pro úspěch v online světě zásadní,“ vysvětluje David Lintimer, obchodní ředitel společnosti Vshosting~.

Pro současnost a budoucnost to nicméně bude platit dvojnásob, což se začalo projevovat už v roce 2020, kdy na něj firmy začaly klást znatelně vyšší důraz,“ dodává.

Vetší online provoz vyžaduje vyšší kapacitů serverů

Podle Lintimera se zvýšila poptávka především po robustnosti řešení a řešeních vysoké dostupnosti, které představuje rostoucí zájem firem o záložní servery, servery pro vývoj a testování a podobně. V roce 2020 šlo o významný nárůst, který činil cca 30 %.

Hostingové služby podle něj začala hojně využívat i odvětví, která digitalizaci předtím relativně odolávala (např. prodejci nábytku či potravin). Výše zmíněné trendy by v roce 2021 měly dále pokračovat, odhadem Vshostingu je cca poloviční růst oproti roku 2020.

Společnost upozorňuje, že s rychlou digitalizací úzce souvisí i čím dál větší přesun k tzv. cloudovým řešením. To platí u společností i jednotlivců. Mnohonásobně byly využívány z důvodu home-officů cloudové komunikační nástroje jako Zoom, Google Meet apod.

Analytická společnost IDC už v roce 2019 předpovídali, že do roku 2023 dojde více než k zdvojnásobení nákladů globálně vynakládaných na cloudové služby. Vzhledem k vlivu pandemie a výše popsaných jevů odborníci Vshostingu očekávají ještě dramatičtější nárůst, už v roce 2021 o více než 25 %

V čele revoluce stojí AMD

Firma dále uvádí, že intenzita nejrůznějších kyberútoků se v roce 2020 posunula na další úroveň. Masivní přesun firem k využívání nových nástrojů pro spolupráci online společně s všeobecnou atmosférou strachu přinesl i bezprecendentní nárůst počtu kyberútoků.

Šlo zejména o ransomware, phishing a DDoS útoků. Častým terčem útoků byly zdravotnické organizace. Například WHO zaznamenala zpětinásobení počtu útoků; i proto odborníci v tomto kontextu označují situaci označují jako kyberpandemii.

Vyrobci hardwaru podle Vshostingu neustále dosahují nových rekordů ve výkonu i kapacitě, což se projevuje například stále se zvyšujícím počtem jader procesorů v rámci jednotlivých serverů a snižováním energetické náročnosti na jedno jádro.

Revoluci na trhu v této oblasti podle odborníků momentálně táhne firma AMD, která na poli extrémně výkonných serverů ohrožuje dlouho bezkonkurenční Intel. Od roku 2017 AMD ukrojilo 20 % celosvětového trhu na úkor Intelu.

Cloud 22 temata obracene

Právě firma Vshosting~ zaznamenala nárůst popularity AMD procesorů i u serverů, kde je spolehlivost naprosto klíčová. Ještě v roce 2019 klienti téměř ze 100 % požadovali procesory Intel. Instalace procesorů od AMD v roce 2020 už ovšem představovaly 10-15 %.

Zdroj: Vshosting~

Čtěte dále

Ness: Zájem o kyberbezpečnost i odborníky na ni strmě roste
Ness: Zájem o kyberbezpečnost i odborníky na ni strmě roste
Jaromír Staroba je novým prezidentem asociace ABSL
Jaromír Staroba je novým prezidentem asociace ABSL
Reportáž: Bezpečně o bezpečnosti s IS4 security
Reportáž: Bezpečně o bezpečnosti s IS4 security
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Nový WEBCAST: HPE GreenLake - Vše jako služba
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu