Hlavní navigace

Windows 7 změníte na XP až do roku 2011

25. 6. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Microsoft minulý týden oznámil, že z Windows 7 bude downagrade na XP možný pouze půl roku po jejich uvedení. Po kritice partnerů i zákazníku se však tato strategie mění a Microsoft možnost downgradu prodloužil. Jak?

Jak se zdá, debaty kolem uvedení Windows 7 na trh nejsou vyhlášením data vydání zdaleka ukonceMichael Silver, analytik společnosti Gartner, minulý týden pro IDG komentoval oznámenou strategii Microsoftu, na základě které chtěl výrobce umožnit prodejcům prodávat downgradovaná PC s Windows XP pouze půl roku po uvedení Windows 7 na trh. Michael Silver tuto strategii kritizoval a vyjádřil obavy, že by to firmám mohlo způsobit komplikace při správě jejich počítačů a zvýšení nákladů při upgradu na Windows 7. Windows 7 vyjdou 22. 10. a šestiměsíční doba na nákup OEM Windows 7 Professional nebo Windows 7 Ultimate s možností downgrade na Windows XP Professional by skončila 22. 4. 2010.

Pro společnosti, které přeskočili Windows Vista, by to znamenalo, že pokud plánovali nákup nových počítačů a zároveň potřebují používat Windows XP, na nákup by měli pouze půl roku. Podle Silvera však společnosti nebudou připravené na Windows 7 dříve než na konci roku 2010, případně na začátku roku 2011. Proto by ke každému počítači zakoupenému po 22. 4. Museli firmy zakoupit Software Assurance pro dočasné používání Windows XP, dokud nepřejdou na Windows 7.

Alternativou by bylo zakoupení nových počítačů s Vista Business, nebo Vista Ultimate a downgrade na Windows XP. Poté při přechodu zakoupit upgrade z XP na Windows 7 a v podstatě zaplatit dvakrát.

Microsoft: naše chyba

Microsoft reagoval na kritiku novou licenční politikou. Windows 7 Professional a Ultimate budou moci zákazníci downgradovat na XP po dobu 18 měsíců nebo do doby, než vyjde první Service Pack, podle toho co nastane dříve.

Michael Silver komentoval rovněž novou strategii: „To je dobře. Dokazuje to, že Microsoft naslouchá svým zákazníkům. Změnili licenční podmínky na základě reakcí zákazníků a doufejme, že se to bude opakovat, protože to stále není ideální." Microsoft totiž může první Service Pack vydat během půl, třičtvrtě roku, čímž se doba pro downgrade zkratí.

Spousta výrobců softwaru nemusí uvolnit jejich software pro Windows 7 nebo je podporovat po uplynutí jednoho roku od vydání a déle. Microsoft by tak mohl pohyblivou deadline pro downgrade přivést některé podniky do nepříjemné situace. „Organizace čekající na novou verzi používaného softwaru podporující Windows 7 by mohly mít problém," prohlásil Michael Silver. Lepším řešením by byl pevný termín. „Politika by měla být nastavená na 18 měsíců nebo vydání SP1, ale podle toho co nastane později nebo přiměřená lhůta pro ukončení možnosti downgradu, např. 21. 12. 2010."

Za předpokladu, že Microsoft pozdrží vydání SP1, je možné, že by prodej PC s OEM XP mohl pokračovat ještě v dubnu 2011. Je to ovšem nepravděpodobné, protože Microsoft první opravný balíček vydává brzy.  Vista SP1 byl uvolněn v březnu 2008, což je méně než 14 měsíců od vydání a dostupnosti systému v obchodech. SP1 pro Windows XP se objevil dokonce 10 měsíců po vydání a SP1 byl pro Windows 2000 dostupný již po půl roce od zahájení prodeje.

Microsoft kromě toho ve svém oznámení také připomněl omezenou životnost XP. „Windows XP mají nyní prodlouženou podporu a Microsoft doporučuje zákazníkům migrovat na Visty nebo Windows 7, jakmile to bude možné," řekl mluvčí. Podle politiky životního cyklu výrobku, odejdou XP do důchodu v roce 2014, kdy se ukončí vydávání nových aktualizací.

Microsoft musel dříve reagovat také na obavy výrobců a prodejců, že před uvedením Windows 7 zcela opadne zájem o nové počítače s předinstalovaným operačním systémem Vista.  Připravuje proto program Windows Upgrade Option, který umožní získat s novým počítačem poukázku pro upgrade na Windows 7. Podrobnější podmínky pro prodejce zatím nejsou dostupné.

topitemployers23

 

Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zuzana Peroutková Bičíková přebírá vedení ChannelWorldu
Zuzana Peroutková Bičíková přebírá vedení ChannelWorldu
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Rozloučení: Díky za krásných deset let
Rozloučení: Díky za krásných deset let
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb Příležitosti a výzvy v sítích a displejích