Hlavní navigace

Windows 8.1: Deset argumentů pro přechod

28. 11. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Microsoft (Blogging Windows)
Konec podpory Windows XP se blíží a čtyři roky stará Windows 7 začínají morálně zastarávat. Jakými argumenty lze zákazníky přesvědčit k přechodu na Windows 8.1?

Pro inspiraci nabízíme deset příkladů prodejní argumentace při nabízení přechodu na nová Windows 8.1. Některé z těchto z nich  lze použít i pro situace, kdy zákazník není zrovna nakloněn koupi nového zařízení kvůli předinstalovaným Windows 8.1.

1) Dotykové ovládání – multidotykové ovládání podporují již Windows 7, ale nemají pro něj vhodné uživatelské prostředí, natož aplikační ekosystém. Přechod na Windows 8.1 může výrazně zvýšit užitečnost tzv. slate tabletů s Windows 7, které se vyskytují hlavně v korporátním a medicínském sektoru.

Zapomínat by se nemělo ani na dotykové monitory, jejichž cena během několika posledních let výrazně klesla. V segmentu stolních PC tak ovládání dotykem nemusí být jen doménou nových all-in-one počítačů s omezenou variabilitou.  

2) Vyšší výkon – přestože Windows 8.1 mají deklarované vyšší hardwarové nároky než Windows XP, tak v mnoha případech díky výrazně lepší správě operační paměti fungují na totožné konfiguraci stejně rychle nebo ještě rychleji než Windows XP.

Výkonnostní optimalizace jsou patrné i ve srovnání s Windows 7. Například technologie hybridního startu ve Windows 8.1 přináší rychlé naběhnutí systému v řádu sekund i s klasickým pevným diskem. Není tak nutná investice do SSD či HSSD.

3) Nižší spotřeba – vzhledem k tabletovým ambicím Windows 8 a vyšších Microsoft zapracoval na energetické náročnosti systému. V závislosti na hardwaru přenosného počítače a stavu opotřebení jeho baterie se výdrž na jedno dobití může prodloužit o cenné desítky minut.

4) Vyšší bezpečnost – přepracované startování konečně prioritně nechává naběhnout libovolný moderní antivir. Již by se tak nemělo stávat, že malware je systémem spuštěn dříve, takže dokáže později spouštěný antivir zneškodnit anebo se vyhnout jeho pozornosti.

Prohlížeč Internet Explorer 11 na rozdíl od verze pro Windows 7 ve Windows 8.1 využívá nový sandbox, čímž je izolován od zbytku systému. Díky tomu získává odolnost i před zákeřnými drive-by útoky, k jejichž inicializaci stačí pouhé navštívení např. kompromitovaného webu.

5) Rodičovská kontrola – na rozdíl od Windows XP již je přímo součástí systému. Ve srovnání s Windows 7 přibyla kontrola nad tím, jaké typy webových stránek děti navštěvují. Novinkou je možnost dálkového monitoringu a správy přes webové rozhraní.

Nově je možné flexibilně kombinovat omezení celkového času stráveného u počítače s vytýčenou denní dobou, kdy lze počítač používat. Volitelně si tak dítě v rámci nastavených mantinelů může samo hospodařit s časem stráveným u počítače.

6) SkyDrive a synchronizace – kromě synchronizace souborů s cloudovým úložištěm SkyDrive nová Windows 8.1 podporují také synchronizaci personalizace systému, nainstalovaných dotykových aplikací a jimi generovaných dat.

Vedle samotné synchronizace mezi zařízeními s Windows 8.1 a Windows RT tato funkce přináší možnost snadné obnovy při reinstalaci systému či přechodu na nové zařízení. Synchronizují se také data z webového prohlížeče vč. oblíbených položek, webové historie a uložených hesel.

7) Nové řešení zálohování – funkce Historie souborů přináší zjednodušené zálohování vycházející z tzv. verzování. Oproti zálohování ve Windows 7 nová funkce přináší jednodušší konfiguraci a menší vliv na výkon počítače během zálohování.

Novinkou je možnost provedení zálohy i v době, kdy externí disk či síťové úložiště není k dispozici. Funkce využívá mezipaměť na systémovém disku, ze které při první příležitosti přesune zálohy na určené médium. Zálohovat tak lze jednoduše i na cestách s přenosným počítačem.

8) Nový přístup k diskům – funkce Prostory úložišť je variabilnější alternativou za RAID navrženou pro spotřebitelský sektor. Vedle interních disků pracuje i s disky externími. Nabízí ochranu před selháním až dvou disků. Při změně konfigurace není nutné reformátování disků.

Funkce si najde uplatnění v multimediálních počítačích, kde lze kapacitu úložiště kontinuálně zvětšovat připojováním dalších a dalších disků.  Je též zajímavou volbou pro all-in-one počítače, které obvykle pojmou pouze jediný interní disk a nepodporují hardwarový RAID.

9) Vyspělejší správa souborů – program Průzkumník je podceňovaný správce souborů, ale Microsoft upozorňuje, že nabízí více než 200 funkcí. Pro jednodušší přístup k nim nově Průzkumník využívá pás karet alias Ribbon. Lze jej ale skrýt, takže konzervativnější uživatelé se nemusí obávat.

Jednou z nových funkcí Průzkumníka je oproti Windows 7 či starším také virtualizace optických mechanik za pomoci obrazů médií (IMG). Funkce může přijít vhod například hráčům počítačových her, kteří už třeba kvůli hlučnosti nechtějí mít při hraní originální médium v mechanice.

10) Vyhledávání all-in-one – kromě klasického prohledávání obsahu disku přinášejí Windows 8.1 nové kombinované vyhledávání s pomocí tzv. šému. To vyhledává relevantní obsah nejen na pevném disku, ale také na internetu. Od webových stránek přes obrázky po videa.

Pozor na kompatibilitu!

Společnosti Microsoft se sice oproti původním Windows 8 podařilo zmírnit dopady kombinace desktopového a dotykového prostředí, ale Windows 8.1 mají jiný problém. Tím je hardwarová kompatibilita, kterou zjevně podcenili i výrobci hardwaru.

Nejvíce problémů je sice při technologickém upgradu z původních Windows 8 přes Windows Store, ale ani čistým instalacím Windows 8.1 se nevyhýbají problémy s nekvalitními či nedostupnými ovladači. Je proto vhodné zavčasu si ověřit, že pro zákazníkův hardware výrobce poskytuje ovladače s výslovně deklarovanou podporou Windows 8.1 (nikoliv jen Windows 8).

Zdroj: ChannelWorld.cz

Čtěte dále

Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
SWS získala distribuci na produkty Sony Xperia
SWS získala distribuci na produkty Sony Xperia
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Salesforce vstoupil do nového roku 11% růstem
Salesforce vstoupil do nového roku 11% růstem