Hlavní navigace

Windows jako služba a věčná evoluce - Microsoft ukázal budoucnost svého OS

22. 1. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Microsoft
Příští verze Windows bude zároveň poslední. Microsoft bude odteď místo přípravy další verze konstantně vyvíjet a aktualizovat nové Windows 10. Co bude znamenat bezplatný update pro partnery?

Microsoft ve středu 21. 1 2015 představil podobu nadcházející verze svého operačního systému. Edice s názvem Windows 10 přinese zásadní změny v samotném pojetí dodávání operačního systému, jak jsme na něj byli dosud zvyklí.

Minulostí bude čekání na další verzi, žádná už by totiž neměla být. Microsoft místo toho vsadil na věčnou evoluci. Dá se proto říci, že příští Windows už tu s námi budou navždy.

Pro zhodnocení vlastností nové edice si vypůjčíme kritéria úspěchu, jak je v nedávno publikovaném komentáři shrnul Scott M. Fulton.

Ten tvrdí, že aby „desítky“ zabodovaly u uživatelů, musí být zároveň nové i povědomé, musí být dovávány jako služba a fungovat napříč zařízeními, a musí představovat ideál, se kterým se uživatel bude moci ztotožnit. Podařilo se Microsoftu tyto podmínky splnit? Posuďte sami:

Windows jako služba a upgrade zdarma

Jak napovídá mezititulek, kritérium o systému v podobě služby splněno je. Windows 10 budou skutečně dodávány na principu služby a měly by díky tomu uživateli umožnit hladkou práci na více zařízeních.

Microsoft s novými Windows razí filosofii „mnoho zařízení, jedna platforma“. Kromě PC a telefonů systém poběží i na tabletech, herních konzolích a na zařízeních spadajících pod internet věcí.

Co však bude uživatele zajímat ještě více, je, jak to bude s upgradem. Zde se naplnila ta nejoptimističtější očekávání – Windows 10 budou dostupné zdarma nejen pro uživatele Windows 8.1 a Windows Phone 8.1, ale i pro ty, kteří používají Windows 7. Jedinou podmínkou bude provedení aktualizace do jednoho roku po uvedení nového systému.

Zpět na Start

Zdá se, že i kritérium o „povědomé novotě“ Microsoft splnil. Zatímco Windows 8 byly, řekněme, antitezí k Windows 7, „desítky“ přinesou syntézu obou předchozích verzí. Povědomé bude navrácené menu Start, ovšem nově s možností uzpůsobení a přidání dlaždic známých z dotykového rozhraní.

Windows 10Povědomé budou i další funkce, ovšem tentokrát z druhé, mobilní strany. Na PC a tabletech bude s novými Windows debutovat například digitální asistentka Cortana, ekvivalent Siri od Applu. Další novinkou bude přístup k herní síti Xbox Live.

Zcela novým prvkem pak bude webový prohlížeč. Termín Internet Explorer byste totiž v materiálech k novým Windows hledali marně. Místo něj se hovoří o prohlížeči se názvem Spartan.

Řečeno toho o něm zatím – kromě řady mnohoznačných přídavných jmen – příliš nebylo, jediným konkrétním poznatkem je zatím spolupráce s Cortanou. Očekává se však, že bude svižnější a jednodušší než jeho předchůdci z řady Explorer.


ChannelWorld Awards 2014Celoroční předplatné 4 časopisů a vstupenky na CeBIT zdarma: stačí hlasovat pro IT výrobce a distributory roku 2014. Hlasujte zde.


Univerzální Office a další aplikace

Další novinkou bude aktualizovaná kancelářská sada Office. Ta bude počítat s tím, že bude primárně ovládána dotykem, s ohledem na dostupnost systému na mobilních zařízeních.

Nové funkce budou zahrnovat například psaní poznámek pomocí prstu nebo pera přímo do dokumentu, tvorba dokumentů bez klávesnici a myši, a další.

Podobně univerzální mají být další předinstalované aplikace pro správu fotografií, videí, hudby, a kontaktů, stejně jako mapy nebo diář. Jejich obsah se bude ukládat na cloudovém úložišti OneDrive a bude tak synchronizovaný napříč všemi zařízeními, která uživatel používá.

Další novinkou bude vstřícný krok směrek k zařízením typu 2 v 1. Windows 10 poznají, zda byla odpojena nebo připojena klávesnice, a v reakci na to automaticky přepnou displej do dotykového nebo klasického režimu.

Nový hardware

Microsoft využil příležitost a spolu s novým operačním systémem představil i nový hardware. Tím méně zajímavým (ne však nezajímavým) je Surface Hub, dotykové zařízení s 55“ nebo 84“ úhlopříčkou, které má posloužit podnikovým uživatelům jako univerzální pomůcka, ať půjde o telekonference nebo prezentace.

Nový hardware s Windows 10Velmi futuristicky pak vypadá koncept Microsoft HoloLens. Ten prostřednictvím holografických brýlí (samy o sobě představují plnohodnotný počítač s Windows 10, podle Microsoftu vůbec první zařízení svého druhu na světě) nabídne zcela novou uživatelskou zkušenost. Univerzální aplikace systému Windows 10 dokáží brýle promítnout do prostoru a také je v něm ovládat.

Možnosti takového systému jsou však podstatně širší než pouštění hudby. Jednu z možností nastínil server The Verge – propojení HoloLens s nedávno akvírovaným Minecraftem by přeneslo uživatele přímo do virtuálního 3D světa hry. A když to půjde s Minecraftem...

Ale co partneři?

Ta otázka se sama nabízí. Z vlastností nových Windows bude mít jistě radost velká řada uživatelů, ale totéž nemusí platit pro obchodní partnery Microsoftu.

Bezplatný upgrade pro dosvadní uživatele? Operační systém jako služba přímo od výrobce? Ne, to nezní jako prostředí, které by slibovalo mnoho příležitostí pro dodavatelský řetězec.

Terry Myerson, šéf divize operačních systémů v Micfosoftu, se nechal slyšet, že Windows 10 mají „osvobodit uživatele od složitých technologií“. Uvidíme však, zda zároveň také „neosvobodí“ partnery Microsoftu od příjmů. Konkrétnější informace o prodejním modelu však přinesou až nadcházející měsíce.

Video: Nová generace Windows

cyber23

Zdroj: Microsoft

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
AT Computers vyhlášeno Lokálním výrobcem počítačů Microsoftu
Ness slaví 30 let na českém trhu
Ness slaví 30 let na českém trhu
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
HPE: IT lídři se obávají o bezpečnost technologických inovací
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu