Hlavní navigace

Historie vzniku iPhonů a jejich budoucnost

20. 8. 2020 7:00

Sdílet

Od roku 2005 až dodnes – historie iPhonu je plná inovací a designových změn. Hlavním zaměřením Applu v následujícím vývoji iPhonů bude životnost baterie.

Počátky nejpopulárnějšího smartphonu současnosti sahají do roku 2005, kdy Steve Jobs přišel s nápadem dotykové obrazovky u telefonů. Bylo to zrovna v době, kdy Jobs koketoval s myšlenkou tabletových počítačů, které dnes známe jako iPady.

Steve Jobs sice nedokončil své vysokoškolské vzdělání, to mu ovšem nebránilo v tom, aby se stal jedním z nejbohatších Američanů. A vynález mobilu iPhone mu k tomu do velké míry napomohl.

Uvedení na trh

První Jobsova prezentace iPhonu na veřejnosti proběhla v lednu roku 2007 ve Spojených státech a záhy už byl iPhone dostupný v evropských státech jako Německo, Francie a Velká Británie. Do Austrálie se iPhone dostal o rok později v roce 2008.

Původně byl iPhone dostupný pouze jako 4GB. Když bylo v roce 2010 vyhlášeno vydání nového iPhonu 4, dostala firma Apple během prvních 24 hodin přes 600 000 předobjednávek, což bylo nejvíc v dosavadní historii iPhonu a jakéhokoli jiného zařízení od Applu.

V říjnu 2011 Apple vyhlásil prodej iPhonu 4S, kterého se prodalo za první den prodeje před milion kusů. Tento iPhone přišel se spoustou novinek, jako byla třeba Siri, 8 megapixelový fotoaparát pro nahrávání 1080p videí a rychlejší procesor. V průběhu prvních pěti let od vydání prvního iPhonu stoupl počet jeho uživatelů a vlastníků 137 krát.

iPhony další generace

V průběhu dalšího vývoje iPhonů se sice postupně neustále mění a zlepšují jejich technologie, základní princip a design zůstávají ale až na drobné detaily beze změny.

Hlavní technologickou změnou iPhonu páté generace oproti jeho prvnímu vydání bylo to, že byl asi dvacetkrát rychlejší něž původní prototyp. Každý další typ iPhonu je navíc tenčí a tenčí.

Budoucnost iPhonů 

Hlavním zaměřením Applu v následujícím vývoji iPhonů bude životnost baterie. Tím, jak lidé tráví na mobilech čím dál více času a užívají více aplikací, jsou požadavky na výkonnost baterie stále náročnější. Rychlé vybití baterky bylo zatím hlavním nedostatkem iPhonů. Budoucí vývoj technologií bude tudíž směřovat právě do této oblasti.

20. 8. 2020 7:00
Redakce nenese zodpovědnost za správnost a platnost uvedeného textu. Obsah vkládají distributoři a výrobci.