Hlavní navigace

Speciál Security Worldu: Databáze v podnikovém prostředí

11. 3. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: depositphotos – SergeyNivens
Databáze jsou už dlouho klíčovou částí firemního IT. Poslední dobou však prošly bouřlivým rozvojem, díky kterému získaly spoustu nových funkcionalit a rysů, které mohou zcela změnit způsob fungování vašeho IT. Mít přehled o světě databází je tak doslova nezbytností.

V redakčním online speciálu vám ukážeme, jak vypadá současný svět databází a jak na to můžete reagovat – např. jak si zvolit nejvhodnější databázi pro vaše specifické potřeby, jak integrovat data z různých zdrojů, proč se zamyslet nad nasazením datových skladů, co zvážit při výběru cloudové databáze, jak využít propojení databází s umělou inteligencí či jak ochránit databáze před nejčastějšími hrozbami. 

Z obsahu speciálu:

Všechny příspěvky zpracoval šéfredaktor Security Worldu Pavel Louda

  • Výběr nejvhodnější databáze a platformy pro integraci dat. Žádná databáze není stejná. Liší se v mnoha parametrech – výkonu, možnostech programovatelnosti, schopnostech zpracování dat, podpoře různých funkcí apod. Výběr té správné pro vaši aplikaci je tak klíčové.
  • Datová architektura ve zkratce. Vyřešením hlavních aspektů už na počátku procesu tvorby datové architektury lze předejít vážným problémům v budoucnu.
  • Datový sklad jako základ pro analytiku. Podnikové datové sklady (data warehouse) jsou komplexní strukturované útvary navržené pro analýzu. A často slouží jako zdroje dat pro systémy BI i strojové učení.
  • Jak vybrat tu správnou cloudovou databázi. Transakční cloudové databáze jsou k dispozici ve všech tvarech a velikostech – od jednoduchých úložišť hodnot klíčů až po distribuované relační databáze planetárního měřítka. Zde je návod pro výběr vhodné cloudové databáze pro vaši aplikaci.
  • Databáze, které nabízejí nativní podporu strojového učení. Přestože se přístupy a schopnosti liší, všechny v tomto příspěvku uvedené databáze umožňují vytvářet modely strojového učení přímo tam, kde jsou uložená vaše data.
  • Bezpečnostní rizika u databází a jak jim můžete předcházet. Chyby při ochraně databází jsou běžné a útočníci to vědí. Zde jsou nejvýznamnější slabiny databází, které se snaží zneužívat. A také popis technologií, které vám mohou ochranu dat výrazně zlepšit.
  • Zálohování databází: Jak na to. Servery ve vlastní infrastruktuře, PaaS a architektura serverless mají odlišné a specifické osvědčené postupy pro zálohování databází.
  • BONUS: Podcasty O své práci v IT branži na téma databází, ale nejen o nich, vyprávějí CIO významných firem, jako jsou např. Pražská energetika, Expobank, DPD, Slevomat, atd.

Pro přístup do Speciálu se prosím zaregistrujte na stránkách Computerworldu.

Čtěte dále

Obrazem: Rapový nářez na IT Music Jam 2022
Obrazem: Rapový nářez na IT Music Jam 2022
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Obrazem: Asbis uspořádal arkádové BYOS
Check Point: Vlna facebookových podvodů míří i na české uživatele
Check Point: Vlna facebookových podvodů míří i na české uživatele
Speciál: Jak si správně naplánovat reakci na kyberútoky
Speciál: Jak si správně naplánovat reakci na kyberútoky
IdeaSense spojuje síly s O2, společně v ČR inovují 5G sítě
IdeaSense spojuje síly s O2, společně v ČR inovují 5G sítě
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám
Editorial: Vychází nový ChannelWorld aneb IT jako cesta k úsporám