Hlavní navigace

Check Point: Emotet útočil na více než 11 % českých organizací, využívá válečná témata

14. 3. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Fortinet
Česká republika se i v únoru řadila mezi kyberneticky méně bezpečné země, naopak na Slovensku je co do kyberútoků relativně bezpečno.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, zveřejnil zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v únoru nejrozšířenějším malwarem Emotet.

Naopak ústup zaznamenal Trickbot a také zranitelnost Log4j, která na konci roku 2021 rozpoutala pandemii kyberútoků. Check Point zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné organizace.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika patřila v únoru mezi méně bezpečné země a obsadila 37. pozici. Naopak Slovensko se umístilo až na konci tabulky a s 92. pozicí patřilo mezi bezpečnější země.

Pozor na emotivně laděné e-maily

Experti dále upozorňují, že kyberzločinci se snaží zneužívat také konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, aby nalákali uživatele ke stažení škodlivých příloh. A právě nejrozšířenější únorový malware Emotet použil přesně tuto taktiku.

Řada malwarů, včetně Emotetu, se snaží využít zájmu veřejnosti o rusko-ukrajinský konflikt. Vidíme e mailové kampaně, které lákají na válečná témata a snaží se přimět uživatele ke stažení škodlivých příloh,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v Check Pointu.

Proto buďte velmi obezřetní a vždy pečlivě zkontrolujte, zda je e-mailová adresa odesílatele autentická, dávejte si pozor na pravopisné chyby a neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy, pokud si nejste stoprocentně jisti, že je e-mail bezpečný,“ podotýká.

Emotet a FormBook jsou stále aktivními hrozbami

Check Point zjistil, že škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v únoru znovu Emotet, který měl dopad na 5 % organizací po celém světě. Na druhou příčku povyskočil FormBook s dopadem na 3 % společností. Glupteba na třetím místě ovlivnil 2 % podniků.

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení podle kyberbezpečnostních analytiků vládl nově XLoader, následovaly xHelper a AlienBot.

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat nově především zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” s dopadem na 46 % organizací.

Na druhé místo klesla obávaná zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution“ s dopadem na 44 % společností a Top 3 uzavírá zranitelnost „HTTP Headers Remote Code Execution“ s dopaden na 41 % organizací.

V ČR řádí i SnakeKeylogger

Společnost analyzovala i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Emotet nadále dominuje a jedná se o jasně nejvýraznější hrozbu pro místní organizace, která měla dopad na více než 11 % českých podnikových sítí.

soutez_casestudy

Naopak dopad modulárního botnetu Trickbot klesl v ČR oproti lednu na méně než polovinu. Mezi nejnebezpečnější hrozby pro české organizace patřil i v únoru FormBook a velmi rázně se do žebříčku vrátil i zlodějský malware SnakeKeylogger.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Nové články do mailu

 

Chcete mít každý týden přehled o informacích pro resellery, dodavatele služeb a profesionály v prodejním kanále IT a CE? Objednejte si náš mailový servis. Objednat si lze i newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze serverů vydavatelství Internet Info.

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Obrazem: Gamingový hardware v hlavní roli na Asbis Techplay 2024
Obrazem: Gamingový hardware v hlavní roli na Asbis Techplay 2024
N-able: Pro 45 % MSP je nejdůležitější udržet krok s novými technologiemi
N-able: Pro 45 % MSP je nejdůležitější udržet krok s novými technologiemi
Arrow Electronics podepsal novou distribuční smlouvu na VMware pro Evropu
Arrow Electronics podepsal novou distribuční smlouvu na VMware pro Evropu
TD Synnex spouští program IBM watsonx Gold 100, urychlí přístup partnerů k AI
TD Synnex spouští program IBM watsonx Gold 100, urychlí přístup partnerů k AI
NIS2READY: Na nové kyberbezpečnostní povinnosti zatím není připraveno 86 % firem
NIS2READY: Na nové kyberbezpečnostní povinnosti zatím není připraveno 86 % firem
IDC: Globální výdaje na DX se do roku 2027 vyšplhají na 4 biliony dolarů
IDC: Globální výdaje na DX se do roku 2027 vyšplhají na 4 biliony dolarů