Hlavní navigace

Vzestup světa iOS a pád Nokie

25. 7. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
V roce 2007, kdy byla představena první „hračka“ se systémem iOS, publikovat David Pogue v New York Times seznam otázek o novém iPhonu. Poslední otázka zněla: „Kdo by si proboha takovou věc kupoval?“ Takový dotaz by už dnes nikdo nevznesl.

iPhonu, ale i dalším zařízením, na kterých běží iOS, se daří nad všechna očekávání. Apple uvádí, že iOS je aktuálně nainstalován na více 200 milionech zařízení.

Další z malých věcí, které se staly v roce 2007 a přerostly velkou: Apple podal žádost na patent na kapacitní dotykový displej používaný v zařízeních iPhone, iPad, ale v podstatě také v téměř všech konkurenčních produktech na trhu. Patent byl nedávno udělen. Jedním z možných výsledků nevyhnutelných soudních případů, které jsou nasnadě, je licenční poplatek placený konkurenty za každý dodaný „non-Apple“ tablet nebo smartphone.

Tohle všechno se však, zdá se, mění. V prvním čtvrtletí poklesl tržní podíl Androidu o téměř 3 %, zatímco podíl iOSu vzrostl o více než 12 %. Android má stále více než polovinu trhu smartphonů a Apple podstatně méně.

Dalším možným trendem je pokles a pád Nokie, která oznámila ve druhém čtvrtletí 2011 ztrátu 487 milionů eur. Objem prodeje chytrých telefonů Nokia klesl o 34 % na 16,7 milionů. Podíl tohoto výrobce na trhu smartphonů se propadl z 24 na 16 % za jeden rok, přičemž Apple zůstal na 17 %. Nokii zjevně nepomohlo oznámení ukončení podpory Symbianu v dalších pěti letech, přičemž stále na trh neuvedla telefon s Windows Phone.

Nikdo by v roce 2007 neodhadoval, že Apple bude do čtyř let prodávat více mobilů než Nokia. Všechna tato čísla z trhu poodkrývají tvrdou realitu: Aple vydělává mnohem více peněz z mobilních zařízení než jeho konkurenti.

Zaprvé, Apple vydělává na mobilech, které Google již neprodává. Zadruhé, vydělává na aplikacích (podstatně více v přepočtu na jednu aplikaci než jiné platformy, a podstatně více aplikací prodá). Pro příklad Googlu loni vynesl prodej aplikací přibližně 102 milionů dolarů, zatímco Apple dosáhl obratu 1,7 miliardy dolarů. iOS je navíc podstatně ziskovější než Windows od Microsoftu – asi 2,3 krát více.

Úspěch systému iOS je nic v porovnání s tím, co přijde. Apple údajně objednal u dvou dodavatelů výrobu nových iPhonů 5, aby pokryl prodeje ve výši 15 milionů kusů v prvních dvou měsících po uvedení. Nový telefon má být představen v srpnu či září. Poměrně věrohodné zvěsti blogera z Číny uvádí, že největší čínský operátor China Mobile brzy oznámí prodej iPhonu 5. To by v nejlidnatější zemi s 910 miliony uživateli mobilních telefonů radikálně zvýšilo jeho prodeje.

Apple dominuje na trhu tabletů, kde doposud prodal 25 milionů iPadů a je možné, že ve třetím čtvrtletí dodá dalších 14 milionů. Jeden analytik dokonce věří, že jich prodá miliardu. Apple začíná ovládat trh mobilní výpočetní techniky, která přitom dobývá svět výpočetní techniky obecně.

Během dalších pěti let bude stále více lidí používat telefony a tablety jako své hlavní výpočetní zařízení. A myslím si, že můžeme také očekávat, že současné desktopové platformy jako Mac OS X, Windows a Linux nahradí dotykové rozhraní jako iOS, Android, Metro a další. Jinými slovy, iOS se chystá převzít roli v mainstreamovém IT.

soutez_casestudy


 

Autor je spisovatel, sloupkař a blogger ze Silicon Valley, který pokrývá technologie i kulturu.

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Heureka: Česká e-commerce zakončila druhé čtvrtletí s 3% růstem
Heureka: Česká e-commerce zakončila druhé čtvrtletí s 3% růstem
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
GFI Software: Uživatele nejspolehlivěji oklame phishingový e-mail o nezaplacené faktuře
GFI Software: Uživatele nejspolehlivěji oklame phishingový e-mail o nezaplacené faktuře
Eset: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
Eset: Útočníci zneužívají ke krádeži dat falešné AI aplikace
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?