Hlavní navigace

Nové televize LG: křivka místo placky, ultra místo full

14. 11. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Matěj Čuchna
Společnost LG v Praze ukázala dvojici nových televizorů představujících předzvěst nových trendů ve jejich segmentu. Jeden má obrovské rozlišení, druhý zakřivenou obrazovku.

Společnost LG dnes na tiskové konferenci v Praze představila televize LA970V a 55EA980V, jejichž hlavní vlastnosti však lépe vystihují neoficiální označení Ultra HD, resp. Curved OLED.

Přestože má první jmenovaná sama o sobě potenciál ohromit díky své 65“ obrazovce a hlavně 4K rozlišení, na prezentaci byla jednoznačně zastíněna druhým modelem. Televize 55EA980V má zakřivenou obrazovku o tloušťce 4mm, používá technologii organických WRBG diod a bezpochyby představuje hozenou rukavici pro konkurenci LG.

Když křivka nahradí placku

LG Curved OLED Hlavním argumentem pro zakřivení dosud plochých displejů je stejná vzdálenost každého pixelu na obrazovce od oka diváka. S roustoucími úhlopříčkami prodávaných televizí roste i poměr vzdáleností mezi středem obrazovky a jejími kraji, což mohlo způsobovat rozostření celkového obrazu. Konkávní dispej televize Curved OLED tento problém eliminuje.

Dalším specifikem modelu je použití technologie OLED, která stěhuje bílou barvu přímo do jednotlivých pixelů a televize se tak obejde bez podsvícení ze stran. To má docílit většího kontrastu mezi nejhlubší možnou černou a nejjasnější možnou bílou.

Curved OLED má rozlišení FullHD, úhlopříčku 55“ a 40 W výkon reproduktorů zabudovaných do průhledného stojanu.

Technologie má samozřejmě i své nevýhody. První je snížená životnost (LG uvádí 30 000 hodin proti 100 000 hodin u běžných modelů) a druhou je pochopitelně cena. Ta zatím není pevně stanovena, bude se však pohybovat okolo 250 000 Kč.

Televize bude na českém trhu dostupná do konce listopadu.

4K dobývá pozice

LG Ultra HDTelevize LA970V má konvenční plochou obrazovku, ovšem ve čtyřnásobném rozlišení oproti Curved OLED. Fenomén Ultra HD alias 4K televizí zatím drží zpět dva faktory – vysoká cena a nedostatek dostupného obsahu (o tom, jak prodávat 4K televizory jsme psali zde).

LG řeší alespoň druhý z těchto problémů pomocí tzv. upscaleru, který rozpočítá HD nebo Full HD obraz do 8,3 mil. pixelů, jimiž televize disponuje.

UHD displej využívá technologie IPS pro rozšíření pozorovacích úhlů a Nano Full LED pro podsvícení vycházející z celé plochy místo ze stran. Ta má, podobně jako výše popsaná technologie OLED, zvýšit možnosti kontrastu.

Zvuk zajišťuje 4.1 audiosystém o výkonu 50 W s vysunovacími reproduktory na spodní strany přístroje.

Televize bude na trhu v 55“ a 65“ modelech za 114 999 Kč, resp. 179 999 Kč.

Smart TV a konektivita

Oba přístroje spadají do kategorie chytrých televizí. Disponují vlastním webovým prohlížečem, připojením k internetu a řadou způsobů pro připojení nebo spárování s mobilním zařízením nebo počítačem, včetně WiDi a Miracastu.

U obou přístrojů lze použít dálkové ovládání Magic Remote fungující na principu vícetlačítkové myši.

Zdroj: ChannelWorld, LG

Čtěte dále

Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Novinky od MMD: Zaměřeno na vášnivé hráče
Pavel Bezucký jmenován generálním ředitelem Schneider Electric
Pavel Bezucký jmenován generálním ředitelem Schneider Electric
SAP: Firmy v ČR plánují do roku 2025 investovat 60 miliard do digitalizace
SAP: Firmy v ČR plánují do roku 2025 investovat 60 miliard do digitalizace
Apple urychluje plány na přesun výroby pryč z Číny
Apple urychluje plány na přesun výroby pryč z Číny