Hlavní navigace

Ožehavé otázky zdravotnictví v oblasti ICT: Kyberbezpečnost, digitalizace a identifikace pacienta

30. 1. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Internet Info
Zdravotnictví je jedním ze tří odvětví nejpostiženějších kybernetickými útoky a útočníci nacházejí stále sofistikovanější a preciznější postupy. V souvislosti s rozvojem digitální terapeutiky a online komunikace je zjevná potřeba řešit kyberbezpečnost a ochranu dat komplexně.

Jak co nejlépe zajistit komplexní kyberbezpečnost zdravotnických systémů a ochranu data? Kde jsou      potřeba, prostor, vůle a finance v digitalizaci ve zdravotnictví? Jaká je úloha Národního centra elektronického zdravotnictví?To a spoustu efektivních IT nástrojů a platforem ukáže konference ICT ve zdravotnictví.

Minulá léta nás navíc naučila, že eHealth, telemedicína a nově i digitální terapeutika (DTx) dokážou šetřit čas pacientům a lékařům, zvyšovat úroveň zdravotní péče, ale i zásadně pomoci se sekundární prevencí. Proto i o řízení vztahu s pacientem na dálku a bezpečné a jednoznačné identifikaci klienta-pacienta-pojištěnce budou mluvit naši řečníci 21. února v pražském hotelu Don Giovanni.

Konferenceje určená jak vedení nemocnic a pojišťoven, tak lékařům, konzultantům, bezpečnostním pracovníkům i IT správcům. 

Jaké konkrétní přednášky nás čekají?

Úloha Národního centra elektronického zdravotnictví ve světle Národního plánu obnovy

Martin Zeman z Ministerstva zdravotnictví bude mluvit o znovuzřízeném Národním centru elektronického zdravotnictví a o podpoře a koordinaci aktivit, spojených s realizací reforem Národního plánu obnovy a projektů podpořených z IROP 2 v oblasti digitalizace zdravotnictví, včetně standardizace, telemedicíny a kybernetické bezpečnosti.

Připravte se na útok: Jak efektivně využít nejrozsáhlejší a volně dostupnou databázi útoků​

Znáte všechny techniky a taktiky, které útočníci na zdravotnictví používají? Jak se na útoky připravit díky databázi útoků, z nichž nejrozsáhlejší je MITRE ATT&CK®, ukáže Security Architect Petr Mojžíš z Anect. Ve své přednášce bude mluvit o tom, jak dohnat informační náskok útočníků a jak účinně vzdělávat uživatele.

Spolehlivá záloha jako poslední instance obrany vůči kybernetickým hrozbám

Zdravotnictví je jedním ze tří odvětví nejpostiženějších kybernetickými útoky a útočníci nacházejí stále sofistikovanější a preciznější postupy. Boris Mittelmann z Veeam Software ukáže, jak zajistit nezdolnou ochranu vašich dat. 

Jak levně a legálně nakoupit licence a ještě na tom vydělat?

MartinPredný ze společnosti PREDNY SLM předvede, jak získat peníze na upgrade infrastruktury prodejem svých starých licencí a jaké podmínky lze stanovit u veřejných zakázek na nákup softwarových licencí tak, abyste se vyhnuli nelegálnímu softwaru a nakoupili za nejlepší cenu na trhu.

Jak zavést nepřetržitý bezpečnostní dohled do několika zdravotnických zařízení najednou

Pavel Štros z DATASYS vám poskytne několik tipů, jak optimálně zavést nepřetržitý bezpečnostní dohled do několika zdravotnických zařízení, vycházejících z praktických zkušeností. Řešením je centralizované řešení, které je schopno bez dramatických nákladů sjednotit vyhodnocování bezpečnostních událostí z různých technologií a aplikací obdobného typu a zároveň posílit schopnost detekovat kybernetické bezpečnostní události v cílovém prostředí.

Bezpečná a jednoznačná identifikace klienta-pacienta-pojištěnce 

Nezbytnou podmínkou efektivní digitalizace českého zdravotnictví je bezpečná a jednoznačná identifikace klienta-pacienta-pojištěnce, a to silným a důvěryhodným autentizačním prostředkem. Bankovní identitu jako efektivní nástroj digitální identifikace, kterou lze využít v celé řadě služeb, aplikací a systémů včetně zdravotnictví, ukáže Jiří Beneš na již fungujících projektech z českého zdravotnictví a oblastí.

Jednoduchá správa počítačů jako jeden z pilířů úspěšné digitalizace 

Instalace a aktualizace stolních počítačů nebo notebooků je nikdy nekončící, časově náročná činnost. Tomáš Pácal z WISPER představí řešení, které nevyžaduje masivní serverovou nebo cloudovou infrastrukturu, spojuje výhody centralizované administrace VDI a výpočetní výkon stávajících počítačů nebo notebooků, a přitom umožňuje komplexní monitoring i správu.

Zvýšení kybernetické bezpečnosti dle směrnice NIS2 s využitím dotací Ministerstva zdravotnictví

Koncem roku byla na evropské úrovni schválena směrnice NIS2. V rámci přípravy na plánovanou výzvu je nyní třeba zpracovat záměr projektu posílení kybernetické bezpečnosti dle podporovaných aktivit Ministerstva zdravotnictví. Václav Zubr vám ve své přednášce ukáže, s jakými projekty jsou schopni vám v ESET software schopni pomoct, abyste mohli čerpat prostředky z plánované výzvy smysluplně a co nejjednodušeji.

Od záplavy alertů k autonomnímu řešení

Rychlost reakce je v případě kybernetické hrozby naprosto klíčová, ale obrovské množství informací v kombinaci s nedostatkem lidských zdrojů ji zásadně brzdí. Řešením je autonomní platforma pracující nejen s daty z koncových stanic, ale nabízející i účinné klamání útočníka. Identifikace, odhalení, zastavení a často i dopadení útočníka v plně autonomní platformě je recept na zvýšení bezpečnosti a odolnosti nejen IT systémů. To je téma přednášky Zdeňka Kopty z TAKTIK a Petra Lachmana ze SentinelOne.

Proč u eHealth produktů důležité řešit design (UX)? 

Dobře navržené systémy vyžadují nižší čas na zaškolení personálu, snižují chybovost práce, zvyšují ochotu nemocničního personálu je využívat, a ve výsledku zvyšují kapacitu zdravotnictví. Jakub Karlec z 2FRESH na ukázkách z uživatelského testování divákům objasní hodnotu designu digitálních produktů ve zdravotnictví. Zároveň uslyšíte tipy na to, co si u digitálních produktů hlídat.

Dále bude přednášet zástupce společnosti DELL Technologies a Bitdefender.

Konference ICT ve zdravotnictví je určená jak vedení nemocnic a pojišťoven, tak lékařům, konzultantům a bezpečnostním pracovníkům. Její program, na kterém průběžně pracujeme, naleznete na stránkách akce, kde se můžete i zaregistrovat. Těšíme se na vás 21. února v pražském hotelu Don Giovanni.

Zlatým partnerem konference je DELL Technologies, stříbrnými partnery jsou společnosti ANECT, Clashing, DATASYS, ESET software, PREDNY SLM a WISPER. Dalšími parntery jsou TAKTIK a Veeam Software, produktovým partnerem pak EasyEvent. Organizátory akce jsou odborné servery CIO Business World, Computerworld, ChannelWorld a SecurityWorld.

Autor článku

Čtěte dále

WiFi 6E vám opravdu dá víc
WiFi 6E vám opravdu dá víc
IT vládne hybridní infrastruktura. Pro koho je vhodná?
IT vládne hybridní infrastruktura. Pro koho je vhodná?
Sophos: ChatGPT může být pomocníkem kyberbezpečnostních týmů
Sophos: ChatGPT může být pomocníkem kyberbezpečnostních týmů
Dell Technologies integruje regiony CEE a META, chce zvýšit provozní efektivitu
Dell Technologies integruje regiony CEE a META, chce zvýšit provozní efektivitu
Also v roce 2022 zvýšilo hrubý zisk na 716 milionů eur
Also v roce 2022 zvýšilo hrubý zisk na 716 milionů eur
AppDynamics nám pomáhá maximalizovat dostupnost klíčových aplikací
AppDynamics nám pomáhá maximalizovat dostupnost klíčových aplikací