Hlavní navigace

APEK: Obchodníci preferují e-shopové řešení na míru

8. 4. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: © tashatuvango - Fotolia.com
Studie APEK mapovala nabídku e-shopových řešení na českém trhu a zjišťovala nejen spokojenost obchodníků s jejich dodavateli, ale i částku, kterou za svůj e-shop zaplatili, a jak dlouho jej trvalo spustit.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) zveřejnila svou nejnovější studii s názvem E-shopová řešení v ČR, která měla za úkol zmapovat nabídku na českém trhu a srovnat vlastnosti volně dostupných (např. open source) a komerčních produktů.

Součástí studie jsou i výsledky šetření mezi provozovateli etablovaných českých e-shopů. APEK se jich ptala nejen na to, jaký typ řešení používají, ale i na to, jak dlouho trvalo je spustit, kolik zaplatili a jak jsou spokojeni.

Domácí nebo zakázková práce vede

Téměř třetina respondentů využila pro svůj obchod vlastního vývoje a více než třetina respondentů provozuje obchod na individuálním řešení. Předpřipravená řešení, ať již krabicová (komerční) nebo otevřená (open source) jsou ve výrazné menšině.

Pronájem či koupi licence využívá přibližně 20 % obchodníků, otevřená nebo bezplatná řešení volí pouze 6 % respondentů.

Graf 1 - Typ používaného e-shopového řešení

Zdroj: APEK

Co se týče rychlosti spuštění, prefabrikovaná řešení jsou ve výhodě. Takový e-shop je připravený k provozu v řádu dní, maximálně dvou týdnů, zatímco interně nebo externě vyvinuté individuálně řešení přináší dobu spuštění výrazně delší.

Spuštění vlastního systému trvá často i déle než půl roku, u zakázkového komerčního řešení je nutno počítatse dvěma až šesti měsíci.

Graf 2 - Délka spouštění zakázkového e-shopového řešení

Zdroj: APEK

Náklady na spuštění e-shopu podle šetření dosahují minimálně 50 000 Kč, spíše ale více než 100 000 Kč. Obchodníci, kteří se rozhodli pro vlastní řešení, uvedli ve všech případech, že náklady na spuštění nového e-shopu odhadují na více než 50 000 Kč. Při pořízení licence na prefabrikované řešení jsou náklady prakticky stejné - přes 50 000 Kč.

APEK k tomu uvádí, že při stejné ceně tak hrají roli ostatní faktory. U individuálně vyvinutého e-shopu je velkou výhodou možnost úpravy libovolných parametrů podle obchodníkových požadavků, při pořízení licence je to zase rychlost spuštění.

Graf 3 - Náklady na spuštění zakázkového e-shopového řešení

Zdroj: APEK

Spokojenost s dodavateli i technickou podporou

Spokojenosti obchodníků s dodavateli je vysoká. Pouze dva z dotazovaných prodejců se cítí vysloveně nespokojení, a to v případě individuálního vývoje jejich e-shopu na míru. Hned pět respondentů je naopak se svým dodavatelem velmi spokojeno a dalších šest je spokojeno.

Graf 4 - Spokojenost s dodavatelem technického řešení

Zdroj: APEK

Trochu překvapivé pak je, že více než třetina obchodníků uvažuje o tom, že svého dodavatele změní. APEK však obratem dodává, že to nemusí nutně znamenat nespokojenost. Důvodem může být například cíl posunout e-shop o stupeň výš a dále jej vylepšit.

Šetření dále ukázalo, že většina obchodníků alespoň jednou do měsíce kontaktuje technickou podporu. Obecně pak lze říci, že úroveň této podpory hodnotí obchodníci poměrně dobře. Je nutno brát v potaz, že vyvinutá řešení ani většina volně dostupných tuto možnost nenabízejí. Při jejich výběru se musí obchodník spolehnout výhradně na vlastní technické oddělení.


Na cílený dotazník odpovědělo celkem 36 členů APEK. Asociace uvádí, že si je vědoma toho, že výsledky šetření tím mohou být zkreslené, ale vzhledem k velikosti českého trhu a relevanci respondentů podle ní jde o dostatečně vypovídající vzorek.

soutez_casestudy

Výše uvedené výsledky a grafy představují pouze shrnutí závěrů studie. Pokud si ji chcete přečíst celou, můžete tak učinit zde.

Zdroj: APEK

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

TD Synnex je distributorem roku Dell Technologies pro region EMEA
TD Synnex je distributorem roku Dell Technologies pro region EMEA
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Jak si usnadnit nákup nábytku on-line
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Zažijte revoluci v cloudovém byznysu, zapojte se do distribuce Microsoft ERP Packages
Velké změny v českém maloobchodu, Electro World se mění na Datart
Velké změny v českém maloobchodu, Electro World se mění na Datart
IT systémy po celém světě zaznamenávají výpadky
IT systémy po celém světě zaznamenávají výpadky
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili
Webcast: Bezpečnostní katastrofy v roce 2021 …a jak jsme se (ne)poučili