Hlavní navigace

Check Point: Česká republika je v Evropě pátým nejčastějším terčem kyberútoků

14. 6. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Check Point
Emotet s velikonoční tematikou celosvětově zasáhl více než desetinu organizací. Česká republika se v žebříčku zemí drží vysoko, naopak Slovensku patří až 84. příčka.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého vládl malwaru v dubnu pokročilý modulární trojan Emotet.

Emotet v březnu podle analytiků využíval k šíření nejrůznější kampaně s velikonoční tematikou a měl dopad na více než 10 % organizací. V dubnu se jeho vliv trochu propadl, jedním z důvodů může být i rozhodnutí společnosti Microsoft zakázat makra spojená se soubory Office.

Podle některých zpráv proto Emotet nyní využívá novou techniku a šíří se pomocí nebezpečných e-mailů obsahujících odkaz na službu OneDrive. Jakmile Emotet pronikne do počítače, může škodit nejrůznějšími způsoby, jeho provozovatelé totiž nabízí své služby na darknetu dalším hackerům.

Emotet škodí více způsoby

Check Point dodává, že v minulosti jsme mohli vidět třeba spolupráci mezi Emotetem, Trickbotem a ransomwarem Ryuk. Nyní mohou nabízených služeb využít i další kyberzločinci a proniknout se svými bankovními trojany, špionážními malwary či ransomwarem do počítačů infikovaných Emotetem.

Bezpečnostní experti dále připomínají, že na konci března byly také objeveny kritické zranitelnosti Spring4Shell v Java Spring Framework. Kyberzločinci se nyní snaží zneužít zranitelnosti k posilování nebezpečného IoT botnetu Mirai, který je používán například k DDoS útokům.

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenský sektor, poskytovatelé internetových služeb a poskytovatelé spravovaných služeb.

Na Slovensku panuje relativní klid

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v dubnu dále držela mezi nebezpečnými zeměmi, patřila jí celosvětově 26. pozice a 5. mezi evropskými zeměmi.

Jedna česká organizace čelila v dubnu v průměru 1 800 kyberútokům za týden, přitom evropský průměr se pohybuje okolo hranice 1 100 útoků za týden. Naopak Slovensko se umístilo až ke konci tabulky a na 84. místě patří mezi bezpečnější země.

Kybernetické hrozby se neustále vyvíjí a velké korporace, jako je Microsoft, mohou ovlivnit, jaké cesty kyberzločinci k šíření malwaru používají. Patrné je to nyní například u Emotetu, který začal používat novou techniku,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader z Check Pointu.

V dubnu jsme viděli také nárůst útoků zneužívajících zranitelnost Spring4Shell. Ačkoli zatím není ani v Top 10 zranitelností, jen za první měsíc bylo touto hrozbou zasaženo více než 35 % organizací po celém světě, a proto očekáváme, že v následujících měsících riziko poroste,“ upřesňuje.

Profil hrozeb zůstává podobný

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v dubnu znovu již zmiňovaný Emotet: měl dopad na 6 % organizací po celém světě. Na druhou příčku se posunul FormBook s dopadem na 3 % společností. Agent Tesla na třetím místě ovlivnil 2 % podniků.

Bezpečnostní odborníci společnosti Check Point dále zjistili, že škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl AlientBot, následovaly FluBot a xHelper.

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” s dopadem na 46 % organizací.

Na druhé místo klesla zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution“ s podobným dopadem a Top 3 uzavírá zranitelnost „Apache Struts ParametersInterceptor ClassLoader Security Bypass“ s jen o málo menším dopadem na 45 % organizací.

Hrozby v ČR jsou variabilnější

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. V dubnu byl malware vzácně vyrovnaný, dokonce oslabil i jinak dominantní Emotet. České organizace tak musely čelit daleko variabilnějším hrozbám.

podcast

Od začátku roku kyberbezpečnostní tým eviduje také výrazně nadprůměrný počet kryptominerových útoků na české sítě. V dubnu podle analytiků vzrostlo i množství ransomwarových útoků.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Eset: V dubnu na české telefony s Androidem cílil adware, bankovní malware i spyware
Eset: V dubnu na české telefony s Androidem cílil adware, bankovní malware i spyware
GFI Software: IT pracovníci jsou rozptylovaní, to vede k chybám
GFI Software: IT pracovníci jsou rozptylovaní, to vede k chybám
Check Point: České organizace ohrožuje malware, který krade přihlašovací údaje
Check Point: České organizace ohrožuje malware, který krade přihlašovací údaje
Branislav Šimkanin vede divizi ProAV a Broadcast v Panasonic Connect
Branislav Šimkanin vede divizi ProAV a Broadcast v Panasonic Connect
Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: NIS2 a další příležitosti (4. díl)
Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: NIS2 a další příležitosti (4. díl)
Čína spouští rekordní miliardový fond na podporu výrobců čipů
Čína spouští rekordní miliardový fond na podporu výrobců čipů