Hlavní navigace

Check Point: Počet kyberútoků na ukrajinskou vládu vystřelil o 196 %

28. 2. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Počet kybernetických útoků na ruské organizace se během prvních tří dnů bojů zvýšil o 4 % a počet phishingových e-mailů ve východoslovanských jazycích se zvýšil 7×.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, upozorňuje na dramatický nárůst kybernetických útoků souvisejících s rusko-ukrajinskou válkou.

Počet kybernetických útoků na ukrajinskou vládu a vojenský sektor podle bezpečnostních analytiků vzrostl během prvních tří dnů bojů o neuvěřitelných 196 %. Celosvětově přitom v tomto sektoru nedošlo k žádným podobně výrazným změnám.

V uplynulých dnech výzkumný tým Check Point Reserach zaznamenal 4% nárůst kybernetických útoků na organizace v Rusku, zatímco na Ukrajině se celkový počet kybernetických útoků na organizace zvýšil o 0,2 %.

Phishing po východoslovansku

Kyberbezpečnostní experti dále zaznamenali sedminásobný nárůst škodlivých phishingových e-mailů ve východoslovanských jazycích (ruské a ukrajinské písmo).

Třetina těchto podvodných e-mailů byla určena ruským příjemcům a zprávy byly odeslané z ukrajinských e-mailových adres, ať už skutečných nebo podvržených.

Check Point zároveň varuje před podvodnými e-maily, které se snaží využít situace a okrást uživatele, kteří chtějí finančně podpořit Ukrajinu. Podle expertů lze očekávat, že podvodné e-maily se budou šířit i v dalších jazykových mutacích.

Rekrutují se kybervojáci

Společnost v neposlední řadě připomíná, že Rusko má v kybernetickém prostoru nad Ukrajinou historickou převahu a minulý týden byla Ukrajina napadena ničivým „mazacím“ malwarem.

Situace se ale podle Check Pointu začíná obracet, protože většina nestátních kybernetických expertů se staví na stranu Ukrajiny. Ukrajinská armáda vytvořila na svou obranu mezinárodní „IT armádu“ hacktivistů. Telegramový kanál této „armády“ má už více než 175 000 členů.

Ukrajinská vláda dosud tento kanál využívala zejména ke zveřejňování kybernetických cílů a postupů proti Rusku. Jednalo se například o snahu napadnout webové stránky a API rozhraní webových stránek napojených na ruskou vládu, bankovní sektor a významné ruské státní společnosti.

Do akce se zapojují i Anonymous

Check Point dodává, že kybernetickou válku Rusku zároveň vyhlásila skupina Anonymous a hned slavila několik úspěchů. V sobotu proběhly úspěšné DDoS útoky na několik klíčových webových stránek ruské vlády, včetně webových stránek Kremlu, ruského ministerstva obrany a ruské Dumy.

Anonymous navíc zveřejnili 200 GB dat běloruského výrobce zbraní Tetraedr a některé databáze z webu ruského ministerstva obrany. Některé skupiny ale naopak stojí na straně Ruska. Například ransomwarová skupina Conti pohrozila, že v případě jakéhokoli kybernetického útoku na Rusko odpoví vlastními útoky.

Probíhající rusko-ukrajinský konflikt doprovází i řada kybernetických útoků. Jejich nárůst vidíme na obou stranách, největšímu náporu však čelí ukrajinská vláda a vojenský sektor,“ komentuje Miloslav Lujka, country manager Czech Republic, Slovakia & Hungary v Check Pointu.

ICTrocenka

Podle něj je důležité si uvědomit, že současná válka má také kybernetický rozměr a konflikt polarizuje společnost. „Lidé si v online světě, ať už na darknetu nebo na sociálních sítích, vybírají svou stranu,“ dodává.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Sophos: V 90 % útoků v roce 2023 kyberzločinci zneužili protokol RDP
Sophos: V 90 % útoků v roce 2023 kyberzločinci zneužili protokol RDP
AT Computers získalo kontrakt na Lenovo ISG v České republice
AT Computers získalo kontrakt na Lenovo ISG v České republice
Arrow Electronics je distributorem řešení Fortinet na Slovensku
Arrow Electronics je distributorem řešení Fortinet na Slovensku
Canalys: Jaro přichází, globální trh PC meziročně vykvetl o 3 %
Canalys: Jaro přichází, globální trh PC meziročně vykvetl o 3 %
Heureka vyhlásila vítěze ShopRoku, nejoblíbenějším e-shopem je Alza.cz
Heureka vyhlásila vítěze ShopRoku, nejoblíbenějším e-shopem je Alza.cz
IDC: Samsung opět v čele, globální trh chytrých telefonů vyrostl o 7,8 %
IDC: Samsung opět v čele, globální trh chytrých telefonů vyrostl o 7,8 %