Hlavní navigace

GfK: Slovenský trh spotřebičů a elektroniky ve druhém kvartálu mírně poklesl

17. 8. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: .shock - Fotolia.com
Trh si ve srovnání s loňským rokem pohoršil o 0,8 % a bohužel pro slovenské resellery za to mohly segmenty IT, telekomunikací a kancelářské techniky. Spotřební elektronika sice rostla, ale pouze o 1 %.

Slovenský trh technického spotřebního zboží zaznamenal ve druhém čtvrtletí 2017 meziroční pokles o 0,8 % a dopadl tak ještě hůře než stagnující trh v České republice.

Za poklesem stojí podle zprávy GfK TEMAX propad v sektorech IT, telekomunikací a kancelářské techniky.

IT nezachránila ani tenká zařízení a gaming

V sektoru IT pokračoval růst prodeje ultratenkých zařízení v rámci přenosných počítačů a také herních sestav v kategorii stolních a přenosných počítačů.

Tyto pozitivní trendy však nestačily na vyvážení negativního vývoj v segmentu stolních počítačů a také tabletů, kde se výsledky meziročně propadly dvouciferně. Celkem vykázalo IT pokles o 1,3 %.

Telekomunikace se propadly o více než 8 %

Ve segmentu telekomunikací GfK eviduje rostoucí poptávku po chytrých telefonech vybavených čtečkou otisku prstů a současně také růst průměrné ceny chytrých telefonů obecně. To však nic nemění na hlavním negativním trendu, jímž byl výrazný 8,2% pokles celého sektoru.

Spotřební elektronika mírně rostla

Pozitivním trendem v sektoru spotřební elektroniky byl růst průměrné ceny televizí díky pokračujícímu poptávky po modelech s velkými úhlopříčkami. Dynamický růst prodejů i pokračoval ve většině audio kategorií.

Trh televizí však na druhou stranu zaznamenal celkový meziroční pokles prodeje v objemu i hodnotě, přičemž „na vině“ byly zejména modely střední velikosti. Klesla i poptávka po tradičních audio systémech a domácích kinech. Celkem tento segment vyrostl o 1 %.

Kancelářská technika trpěla nezájmem o laser

Pozitivní trendem byl meziroční růst prodejů inkoustových tiskáren a multifunkčních zařízení. Na druhé straně však poklesla poptávka po laserových tiskových zařízeních a celý sektor vlivem toho vykázal meziroční propad o 7,8 %.

Foto rostlo nejrychleji z celého trhu

Pozitivním trendem bylo, že zrcadlovky a kompakty s výměnným objektivem přispěly k meziročnímu nárůstu hodnoty tohoto segmentu. Negativní vývoj pak již tradičně zaznamenaly kompakty s pevným objektivem. Přesto však tento sektor vykázal silný 12,3 %.

Velké domácí spotřebiče mírně rostly

Rychle rostoucí skupinou stále zůstávají sušičky prádla, velký zájem je i o pračky se sušičkami a dařilo se také sporákům a vestavným troubám. Mírný pokles naopak vykázaly chladničky Celkově tento sektor vyrostl o 1,2 %.

Malé domácí spotřebiče rostly dvouciferně

Nejrychleji rostoucí kategorií je zubní hygiena následována kávovary, přesto jsou stále nejdůležitější kategorií malých domácích spotřebičů na slovenském trhu vysavače.

Meziročně se v hodnotě, tak v prodaných kusech nedaří odšťavňovačem a elektrickým pánvím a hrncem a v hodnotě také fritézám. Celkově vyrostly malé spotřebiče o 12,1 %.

Tabulka – Vývoj hodnoty prodeje v jednotlivých segmentech trhu technického spotřebního zboží

soutez_casestudy

GfK TEMAX SK 2Q17

Zdroj: GfK

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
Cisco: Softwaroví developeři řeší problémy s výkonem a dostupností aplikací
Cisco: Softwaroví developeři řeší problémy s výkonem a dostupností aplikací
HP ocenilo nejlepší servisní partnery v České republice
HP ocenilo nejlepší servisní partnery v České republice
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE
Canalys: Dodávky chytrého audia překonaly hranici 90 milionů kusů
Canalys: Dodávky chytrého audia překonaly hranici 90 milionů kusů