Hlavní navigace

IDC: Trh síťového hardwaru v regionu EMEA v roce 2015 nerostl

22. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © Silvano Rebai - Fotolia.com
Stagnace v podobě 0,6% růstu byla způsobena 3% poklesem tržeb výrobců v oblasti switchů, které tvoří z hlediska hodnoty největší segment trhu síťového hardwaru. V oblastech bezdrátových řešení a routingu se tržby mírně zvýšily, ale z hlediska celkového trhu dokázaly jen vyrušit negativní vývoj v segmentu switchů.

Tržby výrobců podnikových síťových řešení v regionu EMEA vyrostly v roce 2015 meziročně o zanedbatelných 0,6 %. Údaj přinesla nová studie společnosti IDC, která zároveň hovoří o výrazných změnách v trendech ve třech hlavních segmentech trhu – switchů, routerů a bezdrátových sítí – ve srovnání s rokem 2014.

Trh podnikových sítí v regionu EMEA v roce 2015 stagnoval poté, co předchozích několik let rostl. Ve hře je však řada technologických a ekonomických faktorů, které jsou dost silné na to, aby v roce 2016 trh opět rostl,“ uvedl analytik IDC Peter Košinár.

Loňská stagnace byla způsobena 3% poklesem tržeb v oblasti ethernetových switchů, největšího segmentu trhu, který ještě v roce 2014 rostl o 7 %. Tento propad vynuloval pozitivní 7,5% růst v oblasti routingu, který v předchozích letech klesal. Segment WLAN (bezdrátových sítí) sice vyrostl o 5 %, ale nepřiblížil se dvoucifernému růstu z předchozích let.

Invaze 100GbE řešení

V oblasti ethernetových switchů IDC poukazuje na přetrvávající dominanci společností Cisco a HPE, které společně drží 71% podíl na trhu, o který se dělí prakticky rovným dílem. V kontextu Evropy se v roce 2015 propadal význam oblasti CEE vlivem situace v Rusku a na Ukrajině. „Náš“ region tvoří již méně než 10 % tržeb v celé oblasti EMEA.

IDC dále uvádí, že oblasti rychlých switchů (10GbE a vyšší) se za Ciskem a HPE umístila společnost Arista a že v této oblasti velmi výrazně vzrostl význam ODM výrobců (prodávajících přímo zákazníkům, nejčastěji provozovatelům datacenter).

V roce 2015 se na trh začala dostávat zařízení podporující 100Gb ethernet a IDC očekává, že v roce 2016 výrazně vzroste poptávka. Potřeby zvýšení rychlosti v datacentrech podle analytiků povede také k vyššímu prodeji 25GbE a 50GbE portů, které se stávají cenově dostupnými.

Standard 802.11ac se stal standardem

V oblasti WLAN došlo podle IDC k rychlému rozšíření přístupových bodů podporujících standard 802.11ac, které tvořily již 60 % všech prodaných jednotek (ve srovnání se 28 % v roce 2014). Tržby výrobců v západní Evropě a oblasti CEMA (Blízký východ a Afrika) vyrostly v roce 2015 přibližně o 12 %, zatímco v oblasti CEE se mírně snížily, opět vlivem situace v Rusku.

Velcí hráči si v roce 2015 udrželi své pozice. Cisco drželo bezmála 50 % trhu přístupových bodů a až s velkým odstupem následovaly společnosti HPE se 13 % a Ruckus se 6 %. IDC očekává, že trh v roce 2016 poroste jednociferným tempem.

Huawei zdvojnásobilo příjem z routerů

I v oblasti routingu je největším hráčem Cisco, které v roce 2015 drželo více než 75% podíl. Většina výrobců podle IDC dosáhla růstu tržeb, přičemž „skokanem roku“ se stalo Huawei, které ve srovnání s rokem 2014 vykázalo takřka dvojnásobné příjmy.

Huawei k tomu podle IDC pomohlo zaměření na zařízení střední cenové kategorie (midrange), které bylo v roce 2015 nejrychleji rostoucím segmentem trhu s bezmála 20% nárůstem oproti roku 2014.

Zdroj: IDC

Čtěte dále

SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
SWS získala certifikaci Ethisphere za implementaci protikorupční politiky
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Gartner: Globální trh PC v posledním kvartálu klesl, za celý rok ale vyrostl o desetinu
Salesforce vstoupil do nového roku 11% růstem
Salesforce vstoupil do nového roku 11% růstem
SWS získala distribuci na produkty Sony Xperia
SWS získala distribuci na produkty Sony Xperia