Hlavní navigace

IPS a VA panely se dostávají do kurzu, i když pomalu

17. 10. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor:
Je to tak, ceny LCD monitorů s pokročilejšími matricemi než je historická TN a její současná upravená verze TN+ se konečně začínají prodávat ve větším.

Za nárůst prodejů lepších panelů může především pokles jejich cen a představení levnějších alternativ jako je C-PVA, VA či H-IPS. Blýská se tedy na barevnější i černější časy, zejména pak těmto levnějším variantám.

V České republice dlouho platilo, že hlavní roli hraje stejně jako v oblasti televizí velikost úhlopříčky a cena. S tímto ukazatelem však ve světě LCD monitorů začalo hýbat hned několik okolností. Předně se začalo s nástupem větších úhlopříček stávat, že monitory se stejnou úhlopříčkou najednou mohly mít různé rozlišení, a to nejen ve světě notebooků. Uživatelé si přitom velice rychle uvědomili, že právě rozlišení je to, co by je mělo zajímat, což zpětně přivedlo na svět malé úhlopříčky s vyšším rozlišením, které se svezly na HD vlně ze světa televizí. Na druhou stranu i 27“ monitor se směšným rozlišením 1920×1080 bodů se se zlatavou nálepkou „Full HD 1080p“ hned prodával lépe.

Svět televizí však začal ovlivňovat prodej zejména domácích LCD i v jiném slova smyslu. Nejprve vznikl v určité části rezidenčního segmentu hlad po monitorech s DVB-T tunery (za jedny peníze pořídíte dětem do pokojíčku monitor k počítači i TV), který zároveň pozvedl požadavky na velikost úhlopříčky z 22“ na aspoň 24“ a lépe ještě víc, přičemž také vytvořil silný tlak na přechod k poměru stran 16:9.

Nevýhody TN matrice jako argument č. 1

Jenže televizní použití pro sledování LCD monitoru u počítače z gauče či postele rázem dalo pocítit všechny slabiny TN matrice, jejího nedobrého podání barev (to ovšem začal zachraňovat nástup LED podsvícení) a hlavně velmi špatných pozorovacích úhlů. Nevýhody TN matrice proto začaly vadit většímu množství zákazníků, což obzvláště v ČR podpořil ještě novodobý velice rozšířený fenomén sledování HD filmů a seriálů stažených z internetu. Paralelně k tomu začala klesat cena tranzistorů, které jsou pro cenu xVA a x-IPS matrice zásadní a díky hladu po větších úhlopříčkách bylo třeba zavádět nové výrobní linky. Na trhu se tak konečně po letech odkládání a čekání začaly objevovat cenově přijatelné LCD panely a potažmo i monitory, které dokáží nabídnout zejména dobré pozorovací úhly a v lepším případě i lepší barevné podání.

V současné době se proto otevřela nová příležitost pro resellery, jak vydělat na prodeji těchto monitorů. Zájemců je přitom relativně hodně a informovanost o nevýhodách TN panelů díky jejich velkému rozšíření je taktéž velice dobrá.

Zákazníkem rodiny i firmy

A komu nové levné xVA/x-IPS panely prodávat? Primární cílovou skupinu budou tvořit ti, kteří rádi sledují filmy ze svého počítače, aniž by seděli přímo naproti obrazovce. Relativně velkou skupinu zájemců o „lepší“ panely však tvoří i rostoucí základna dětí s herní konzolí připojenou k LCD monitoru od počítače, i těch, kteří používají LCD monitor s DVB-T tunerem (ať už v počítači nebo v monitoru, kde je to dnes častější).

Kvalitnější matrice se však uchytí i ve firmách. Ty, u kterých už je běžné využívání dvou monitorů najednou, se totiž často potýkají se špatnými pozorovacími úhly TN monitorů. Informovanost o existenci kvalitnějších cenově dostupných matric je však ve firemním segmentu paradoxně nižší než v rezidenčním. Toho, kdo monitory do firmy nakupuje, to totiž obvykle až tolik netrápí. Nicméně se otevírá prostor pro aktivní oslovení těchto zákazníků, protože v některých případech už není příplatek za lepší matrici tak velký.

Profesionální segment oproti tomu zůstává takřka nezměněn, a to bohužel i cenově. Nástup levných H-IPS, C-PVA, VA či MVA matric jakoby se největších hráčů na poli profi monitorů takřka netýkal. Zejména 30“ monitory si drží stále svoji astronomickou cenu. Ze spodu na ně však útočí třeba 27“ S-IPS monitory od v oblasti monitorů méně renomovaných značek, které za cenu 30“ S-IPS monitoru můžete v dnešní době nabídnout hned dva.

MMF24

A právě použití dvou, čtyř nebo s některými grafickými kartami třeba i šesti monitorů bude ještě nějaký čas hrát do karet TN matricím i menším úhlopříčkám. Za cenu 27“ S-IPS monitoru totiž můžete stále pořídit 2×24“ TN monitory s LED podsvícením. Rozdíl bude jen v tom, že postupem času se boj mezi dvěma menšími TN a jedním větším S-IPS přenese do roviny boje mezi dvěma menšími C-PVA, atd. monitory. Kvalitnější matrice tak postupně TN vytlačí z výrobních linek a boj o pozorovací úhly se přesune do roviny boje o barvy a boje o černou, kde však zasáhnou i sofistikovanější způsoby podsvícení monitoru už roky používané v oblasti hi-end TV.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
MMD si nachystalo nové monitory pro náročné spotřebitele, profesionály i hráče
MMD si nachystalo nové monitory pro náročné spotřebitele, profesionály i hráče
Náplně do tiskáren: alternativy hroutí výnosný byznys
Náplně do tiskáren: alternativy hroutí výnosný byznys
Výkonné monitory Philips pro práci a videokonference
Výkonné monitory Philips pro práci a videokonference
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE