Hlavní navigace

Malý průvodce počítačovou sítí pro resellery

31. 7. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: © bagpereira - Fotolia.com
Prodáváte směrovače a přepínače jako doplňkové zboží, ale nejste si jisti všemi zkratkami technologií? Přehled vám pomůže při vysvětlení rozdílu zákazníkovi.

Pokud si nejste zcela jisti zkratkami technologií a funkcí, kterými jsou vybaveny současné síťové prvky, poradí vám seznam, který připravila společnost TP-Link. Obsahuje seznam nejčastějších zkratek, na něž můžete při konfiguraci síťových zařízení narazit, spolu s vysvětlením jejich významu.

 

LAN

LAN je zkratka anglického sousloví Local Area Network a představuje lokální (místní) síť. LAN sítě jsou vytvářeny uvnitř domácností i firem a mohou obsahovat od dvou až do stovek počítačů, serverů a dalších zařízení. Jde o vnitřní síť, která bývá zpravidla ohraničena směrovačem přistupujícím do internetu.

 

Wi-Fi

Wi-Fi označuje soubor standardů pro bezdrátovou komunikaci po síti. Tzv. bezdrátová síť či připojení se většinou označuje zkratkami WiFi, Wifi, wi-fi, wifi, Wireless Lan a WLAN.

 

WAN

WAN neboli Wide Area Network je síť, která svým dosahem pokrývá rozsáhlejší území. Jednou z WAN sítí je internet. S touto zkratkou se nejčastěji setkáte při označení portů na směrovači - do portu označeného WAN uživatel zapojuje kabel s připojením k internetu. V konfiguraci směrovače záložka WAN zastupuje nastavení parametrů připojení k internetu (například IP adresu přidělenou poskytovatelem).

 

NAT

Network Address Translation neboli NAT představuje systém pro překlad síťových adres. Počítače v LAN síti využívají tzv. neveřejných vnitřních adres, například z rozsahu 192.168.0.1 až 192.168.0.254. S těmito adresami však nevstupuje počítač do internetu, neboť stejný rozsah využívá mnoho jiných domácích uživatelů.

Pro přístup do internetu je potřeba unikátní veřejná IP adresa. Takových adres ale existuje jen omezené množství. To bylo jedním z důvodů vzniku systému NAT, díky kterému se mohou celé rozsáhlé sítě s velkým počtem počítačů schovat za jedinou unikátní IP adresu.

Při komunikaci směrem do internetu zařízení s NAT (např. domácí směrovač) přeloží skupiny vnitřních neveřejných adres, které se nachází v lokální síti, na adresu vnější, a uživatel tak do internetu vstupuje s adresou svého poskytovatele, případně s vlastní veřejnou IP adresou, kterou mu přidělil poskytovatel připojení. NAT tak v podstatě představuje hranici mezi internetem (obecně WAN) a LAN sítí. Zároveň funguje jako bezpečností prvek, neboť se útočník na počítač ukrytý za NAT dostává jen velmi obtížně.

 

DNS
DNS (Domain Name Server) slouží pro překlad doménových jmen na IP adresy. Pokud například do prohlížeče zadáte webovou adresu google.cz, počítač se nejdříve dotáže DNS serveru na jeho IP adresu a teprve poté se k serveru připojí a zobrazí webovou stránku. Pokud by DNS servery neexistovaly, museli byste do prohlížeče zadávat přímo IP adresy, například http://72.167.53.89, které si zapamatujete jen stěží.

 

QoS
QoS (Quality of Service) představuje protokoly, které slouží pro řízení datového toku na počítačové síti. V případě domácího směrovače tak uživatel může snadno upřednostnit streamování videa, hraní on-line her či telefonování po VoIP například před stahováním objemných dat, které ostatní činnosti zpomaluje.

 

DHCP
DHCP neboli Dynamic Host Configuration Protocol slouží pro automatické přidělení IP adresy, masky sítě, výchozí brány a DNS serverů připojeným počítačům. Pokud má uživatel na směrovači aktivované DHCP, připojené počítače automaticky obdrží konfiguraci, jinak je odkázán na ruční nastavování.

DoS
DoS neboli Denial of Service je jedním z typu útoků na počítačovou infrastrukturu, který se snaží zahltit danou síť svými požadavky.

 

Zkratky v oblasti bezdrátových sítí

AP

AP znamená Access Point neboli přístupový bod bezdrátové sítě, ke kterému se připojují klienti. V případě domácí sítě představuje AP většinou přímo směrovač s integrovaným bezdrátovým rozhraním, může jej však představovat také samostatné zařízení.

 

SSID

SSID (Service Set Identifier) je identifikátor vaší bezdrátové sítě. Jde o název sítě, který uživatel uvidí, pokud se k ní bude chtít připojit (počítačem, chytrým telefonem, tabletem apod.)

 

802.11a, b, g, n

Tyto zkratky představují standarty pro přenos dat po bezdrátové síti. Liší se jak frekvencí, na které pracují, tak především přenosovými rychlostmi, kterých dosahují. Detailní znalosti pro vybudování domácí sítě nejsou potřeba, je však dobré mít představu o přenosových rychlostech a pracovních frekvencích, které uvádíme níže v tabulce.

 

Standard

Pracovní frekvence

Max. teoretická propustnost

802.11a

5 GHz

54 Mbit/s

802.11b

2,4 GHz

11 Mbit/s

802.11g

2,4 GHz

54 Mbit/s

802.11n

2,4 GHz i 5 GHz

600 Mbit/s

 

WPS

WPS je zkratkou anglického Wi-Fi Protected Setup, která označuje standard pro snadné připojení klienta k bezdrátové síti. U směrovačů vybavených tlačítky s nápisem WPS stačí stisknout příslušné tlačítko, a připojit se tak jednoduše se zařízením k bezdrátové síti. WPS nahrazuje potřebu zapamatovat si heslo do sítě.

 

MMF24

WMM

WMM neboli Wi-Fi Multimedia (známé také jako WME - Wireless Multimedia Extensions) je označení pro funkci upřednostnění multimediálních dat plynoucích po bezdrátové síti. Pokud uživatel často streamuje data po bezdrátové síti či komunikuje prostřednictvím VoIP telefonu, je vhodné tuto funkci zapnout. Její aktivace se většinou nachází v záložce pokročilého nastavené bezdrátové sítě.

Zdroj: TP-Link

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
HP ocenilo nejlepší servisní partnery v České republice
HP ocenilo nejlepší servisní partnery v České republice
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci