Hlavní navigace

Radoslaw Kedzia, Huawei: NÚKIB s námi už dva roky pořádně nekomunikuje

7. 2. 2019
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Huawei
S generálním ředitelem česko-slovenského zastoupení společnosti Huawei jsme hovořili o varování Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB), o reakcích partnerů a o tom, jak se výrobce bude bránit proti tomu, co považuje za poškozování svého byznysu a dobrého jména.

Spolupracuje Huawei s čínskými tajnými službami?

(usmívá se) Nespolupracuje. Nikdy jsme nedostali požadavek na spolupráci od čínských a ostatně ani jakýchkoliv jiných tajných služeb, a kdybychom jej dostali, tak bychom mu nevyhověli. Naší prioritou jsou zákazníci a nikdy bychom neudělali nic, co by jim mohlo uškodit.

NÚKIB však hovoří o povinnosti čínských soukromých firem poskytovat „součinnost při zpravodajských aktivitách“. Jinými slovy, pokud by vás čínské složky o takovou spolupráci požádaly, byli byste podle úřadu povinni vyhovět.

Já nevím, odkud se tohle tvrzení vlastně vzalo. Máme k dispozici zprávu od Clifford Chance, jedné z největších právních kanceláři na světě, která provedla analýzu čínských zákonů a došla k jasnému závěru, že v nich není nic, co by k takové spolupráci zavazovalo.

Rád bych dodal, že média z různých zemí po celém světě opakují informace, jež nemají ověřené. Přebírají, co jim někdo řekl. Já nerad spekuluji a snažím se své závěry zakládat na faktech. Huawei si nechalo vypracovat nezávislou právní analýzu a díky ní máme černé na bílém, že taková povinnost neexistuje.

V tomto případě to však neříká „někdo“, nýbrž oficiální autorita. NÚKIB tvrdí něco, vy tvrdíte opak, ale pravdu může mít jen jeden.

Když to hodně zjednoduším, NÚKIB tvrdí, že představujeme hrozbu, protože jsme čínská společnost. Už nedodává, v čem konkrétně máme být nebezpeční, nespecifikuje zákon, na kterém zakládá svá tvrzení, ani příklady toho, že bychom někdy v minulosti selhali. Pokud platí presumpce neviny, je třeba předložit důkazy, jinak se jedná o hon na čarodějnice.

NÚKIB však tvrdí, že důkazy má, ale nemůže je zveřejnit z důvodu utajení, čímž vzniká patová situace. Dá se z ní dostat? Jste s NÚKIB v kontaktu?

My se je snažíme kontaktovat už dva roky, od okamžiku, kdy NÚKIB vznikl.

Snažíte? Oni s vámi nekomunikují?

Někdy neodpověděli vůbec, jindy odpověděli, že nemají zájem. Tato komunikace původně probíhala po e-mailu nebo telefonu. Když v prosinci loňského roku vydali varování, poslali jsme jim doporučený dopis se žádostí o setkání. Na ten nám odepsali, že nejsou připraveni se sejít osobně, ale že s nimi můžeme komunikovat korespondenčně.

A budete?

Samozřejmě. Věřím, že spolupráce a komunikace odstraňuje překážky. Budu velmi rád, když se NÚKIB zúčastní spuštění našeho nového centra kybernetické bezpečnosti v Bruselu. Pozvali jsme je, ať přijedou a přesvědčí se na vlastní oči, že nemáme co skrývat. Když jsme v minulosti otevřeli podobné centrum v Německu, tak zástupci tamního bezpečnostního úřadu přišli, vše si vyzkoušeli a došli k závěru, že naše řešení jsou v pořádku.

V jiných zemích však čelíte podobné situaci jako v České republice. Pokud jsou obvinění vůči Huawei nepodložená, kde vidíte příčiny tohoto stavu? Jinými slovy, proč vy a proč teď?

To je velmi dobrá otázka, na kterou bych sám rád znal odpověď. Je zajímavé, že se podobné obavy objevují ve stejnou dobu v různých částech světa, a bezesporu se v tom dá najít určitý vzorec. Jak jsem ale říkal, nerad spekuluji, snažím se pracovat s fakty a analyzovat je. Ze své pozice nemohu analyzovat globální situaci, protože to přesahuje mou působnost. Mohu analyzovat a řešit pouze to, co se děje v České republice a na Slovensku.

Nechcete spekulovat, ale předpokládám, že máte na celou situaci nějaký názor.

Mám, ale je to můj osobní pohled a nepřísluší mi na někoho ukazovat prstem. Dovolím si ale uvést jednu paralelu. Pocházím z Polska a nejspíš jste zaznamenal, že u nás nedávno vypukl obrovský skandál spojený s nelegálním prodejem masa z nemocných zvířat. Několik zemí v reakci na to zakázalo dovoz polského hovězího.

Už vidíte, kam tím mířím? V tomto případě se jednalo o zcela adekvátní reakci, neboť existují záběry ze skrytých kamer, jeden z reportérů se nechal zaměstnat přímo na jatkách. To jsou přímé důkazy. Pro to, z čeho jsme obviňováni my, žádné důkazy nejsou.

NÚKIB ovšem tvrdí, že jsou, ale podléhají utajení.

V takovém případě se ale můžeme jen velmi těžko bránit.

Na základě varování NÚKIB došlo k vyřazení Huawei z velké veřejné zakázky. Jak tuto událost vnímáte v kontextu celkové situace?

Považujeme to za nespravedlnost a vidíme v tom potvrzení toho, že varování NÚKIB není pouze výzvou směrem ke správcům kritické infrastruktury, aby provedli vyhodnocení rizik, ale stává se i podkladem pro další zásadní rozhodnutí. Je nesporné, že dochází k poškození našeho byznysu a našeho dobrého jména, a budeme se bránit všemi dostupnými prostředky.

Včetně žaloby, bude-li to nutné?

Bude-li to nutné. Nechceme se ale rovnou soudit a požadovat odškodné, mnohem raději bychom dosáhli smíru a nápravy jinou cestou.

Máte obavu, že se z tohoto vyloučení stane precedens?

Nemám. Této konkrétní zakázky si všimla média a hodně se o ní psalo, ale nebyla jediná, u které došlo po vydání varování NÚKIB ke změnám. V případě jiných zakázek, kde nešlo o veřejné tendry, jsme stejně jako zde požádali o opravu dokumentace a odstranění omezení. Již nám bylo vyhověno.

Varování vyvolalo mezi správci infrastruktury zmatek, ať už tím, jak je poměrně vágně formulované, nebo tím, že se v některých ohledech liší od později vydané metodiky. V takové situaci se správce může leknout a pro jistotu podnikne preventivní opatření.

Kauza se kromě samotného Huawei dotýká i jeho distributorů, resellerů, integrátorů a dalších. Jak situaci řešíte se svými partnery? Mají obavy?

Pochopitelně. Po vydání varování se na náš řada partnerů začala obracet se znepokojenými dotazy a naším úkolem je jejich obavy uklidnit. I kvůli partnerům mě mrzí, že s námi NÚKIB pořádně nekomunikuje, protože by se tím mohla celá řada otázek vyjasnit.

My jsme vůči partnerům loajální a oni zase vůči nám, ale je třeba počítat i s tím, že pokud varování přetrvá, někteří se od nás možná odvrátí. V takovém případě bychom museli znovu budovat partnerskou síť, což by ještě více poškodilo náš byznys.

Už jste něco takového zaznamenali?

Jestli s námi některý partner ukončil spolupráci? To ne. Z toho, co nám partneři píší, je obecně cítit spíše zmatení než panika. Jsou zmateni varováním, jsou zmateni metodikou a nyní spíše vyčkávají, co se bude dít.

A máte představu, co se bude dít?

Víte, my nejsme agresivní firma. Cítíme sice, že dochází k poškození našeho byznysu a pověsti, ale nechceme vyskakovat jako čertík z krabičky a vyhrožovat. To není náš způsob. Chceme celou situaci vyřešit rozumnou cestou.

Pokud jde o samotné varování, vidím dvě cesty. Buď bude staženo a vydáno znovu a korektně, nebo bude upraveno, aby zahrnovalo také ostatní dodavatele ICT řešení, protože v podstatě každá taková společnost představuje bezpečnostní hrozbu.

Pardon, ale lze to takto zobecnit? Buď všichni, nebo nikdo?

V zásadě ano. Pro všechny přece platí totožné technické standardy, už kvůli vzájemné kompatibilitě. Telekomunikační sítě musejí být bezpečné jako celek a rozhodně je netvoří pouze naše technologie.

Jaké budou nyní vaše nejbližší kroky?

Poslali jsme oficiální dopis NÚKIB a budeme psát také Ministerstvu financí a žádat o nápravu. Abych byl upřímný, já ani nevím, jestli se o dotyčnou zakázku budeme vůbec ucházet, ale to, že nás dopředu zablokují, je nekorektní. Pokud nám nevyhoví, zvážíme další možnosti. Když vidím, že něco ohrožuje můj byznys a jméno, musím se zkrátka bránit.

Nakolik jste optimistický ohledně reakce úřadů?

Tohle není o optimismu nebo pesimismu, já jsem spíše pragmatický člověk. Na jedné straně slyším hlasy, které tvrdí, že Huawei je nebezpečné, ale svá tvrzení zakládají na spekulacích, na druhé straně pak slyším hlasy, které říkají, že Huawei nebezpečné není, a svá tvrzení zakládají na výsledcích vlastních analýz. Pevně věřím, že se nám nakonec podaří vyjasnit všechna nedorozumění a pokračovat v rozvoji byznysu a naplánovaných investicích.

Skutečně považujete celou situaci za pouhé nedorozumění?

ICTrocenka

Já to tak vnímám a jsem přesvědčený, že situace je řešitelná. Pokud někdo říká, že máme problém s kybernetickou bezpečností, tak můžeme udělat jediné – pozvat jej k nám a ukázat, že nemáme co skrývat. V tomto ohledu jsme naprosto otevření. Když budou úřady chtít, mohou přijít a vše si pečlivě otestovat, poskytneme jim i zdrojové kódy. Přesně to jsme nabídli NÚKIB a čekáme, zda naše pozvání přijme.

Zdroj: ChannelWorld

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Heureka vyhlásila vítěze ShopRoku, nejoblíbenějším e-shopem je Alza.cz
Heureka vyhlásila vítěze ShopRoku, nejoblíbenějším e-shopem je Alza.cz
AT Computers získalo kontrakt na Lenovo ISG v České republice
AT Computers získalo kontrakt na Lenovo ISG v České republice
Radim Klabal posiluje ComSource v nové pozici delivery director
Radim Klabal posiluje ComSource v nové pozici delivery director
Sophos: V 90 % útoků v roce 2023 kyberzločinci zneužili protokol RDP
Sophos: V 90 % útoků v roce 2023 kyberzločinci zneužili protokol RDP
Canalys: Jaro přichází, globální trh PC meziročně vykvetl o 3 %
Canalys: Jaro přichází, globální trh PC meziročně vykvetl o 3 %
IDC: Samsung opět v čele, globální trh chytrých telefonů vyrostl o 7,8 %
IDC: Samsung opět v čele, globální trh chytrých telefonů vyrostl o 7,8 %