Hlavní navigace

Trendy v oblasti mobilních zařízení a operačních systémů v 1. pololetí 2011 v ČR

8. 8. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
Jak se změnil trh operačních systémů? Která značka je na českém trhu vítězem v žebříčku výrobců mobilních zařízení: Nokia anebo Apple?

V prvním pololetí roku 2011 se změnila situace na trhu mobilních zařízení a pokračuje trend změn na trhu operačních systémů. Která zařízení používají čeští uživatelé internetu nejraději a přes které operační systémy na internet nejčastěji přistupovali v posledním půlroce?

Podle dat ze studie gemiusTraffic, pravidelně publikovaných na stránkách gemiusRankings, jsme mohli v roce 2010 pozorovat na trhu operačních systémů důležitou změnu v žebříčku popularity OS z dílny společnosti Microsoft. V říjnu překonaly Windows 7 starší systém Windows Vista, nicméně jednoznačným lídrem byly nadále Windows XP. Podívejme se, jak se situace změnila během následujících šesti měsíců.

V prvním pololetí roku 2011 jsou nejpoužívanějším operačním systémem na českém trhu stále Windows XP. Nicméně, počet zobrazení stránek, pocházejících z tohoto OS má byť pomalu, ale přesto klesající tendenci: v lednu si Windows XP získaly téměř 60 % všech zobrazení webových stránek, ale v červnu již o pět procent méně. Zdá se, že tento trend bude pokračovat i v dalších měsících, ale prozatím není silná pozice lídra na trhu operačních systémů nijak ohrožena.

Od roku 2010 stále roste podíl zobrazení stránek, generovaných OS Windows 7, a s tím i jeho převaha nad Vistami, jejichž pozice na trhu je čím dál slabší. Zatímco v lednu 2011 pocházelo z Windows 7 22 % všech zobrazení stránek, tedy o 7 procentních bodů více než z Windows Vista,  v červnu jich bylo již 29 %.


 

Graf 1: Podíl zobrazení stránek generovaných operačními systémy v ČR

Podíl zobrazení stránek generovaných operačními systémy v ČR


 

Mobilní zařízení: pozice iPadu stále posiluje

V oblasti mobilních zařízení z pohledu připojení na internet jsme v prvním pololetí roku 2011 mohli pozorovat rychlý růst popularity iPadu, který si získal na českém trhu silnou pozici v žebříčku nejpoužívanějších mobilních zařízení. Pozice iPadu posilovala nejrychleji od listopadu 2010 do ledna 2011, kdy si tento tablet získával každý měsíc tři procenta zobrazení stránek pocházejících z mobilních zařízení.

V lednu 2011 pocházelo z iPadu téměř 16 % všech zobrazení stránek generovaných mobilními zařízeními a v červnu již 22 %. V tomto měsíci se také poprvé srovnal počet zobrazení stránek generovaných iPadem a iPhonem a v prvních týdnech července udržel iPad svou převahu nad iPhonem. V dalších měsících se ukáže, zda pozice iPadu bude na českém trhu nadále posilovat.


 

Graf 2: Podíl zobrazení stránek, generovaných v ČR prostřednictvím mobilních zařízení (podle modelů)

Podíl zobrazení stránek, generovaných v ČR prostřednictvím mobilních zařízení (podle modelů)


 

Apple poráží Nokii

Pokud se jedná o žebříček výrobců mobilních zařízení z pohledu přístupu na internet, tak se v prosinci 2010 poprvé srovnal počet zobrazení stránek generovaných přístroji od Apple a od Nokie. Během ledna 2011 jsme již mohli pozorovat převahu Apple nad Nokií, která se v průběhu dalších měsíců rychle zvětšovala.

První pololetí 2011 tak patří značce Apple a jeho převaha nad Nokií stále roste: v lednu pocházelo z mobilních zařízení od Apple téměř 39 % zobrazení (z různých přístrojů od Nokie téměř 33 %) a v červnu to již bylo 45,5 % (Apple) oproti 29 % (Nokia).


 

DT24

Graf 3: Podíl zobrazení stránek, generovaných v ČR prostřednictvím mobilních zařízení (podle výrobců)
Obr.3. Podíl zobrazení stránek, generovaných v ČR prostřednictvím mobilních zařízení (podle výrobců)

Titulní foto: © Cybrain - Fotolia.com


Autorka pracuje ve výzkumné agentuře Gemius a zabývá se analýzou dat a marketingem.

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
GFI Software: AI považuje za klíčový prvek IT bezpečnosti jen šestina českých firem
GFI Software: AI považuje za klíčový prvek IT bezpečnosti jen šestina českých firem
Obrazem: Šestidílná ATC Enterprise Roadshow přivítala přes 500 resellerů
Obrazem: Šestidílná ATC Enterprise Roadshow přivítala přes 500 resellerů
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
T-Mobile v roce 2023 utržil přes 30 miliard korun, mírně vzrostl počet zákazníků
T-Mobile v roce 2023 utržil přes 30 miliard korun, mírně vzrostl počet zákazníků
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?