Hlavní navigace

Tržby HP klesly o pět procent, klesá prodej počítačů i tiskáren

21. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © HP GPC 2012
Společnost Hewlett-Packard (HP) oznámila své finanční výsledky za fiskální rok 2012. Výrobce odepsal téměř 9 miliard dolarů za akvírované Autonomy a celoroční ztráta přesahuje 12 miliard.

Tržby HP za poslední rok klesly o pět procent, klesl prodej počítačů i tiskáren

Čisté příjmy společnosti Hewlett-Packard za uplynulý fiskální rok činily 120,4 miliardy dolarů, což ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku představuje pokles o 5 %.

HP za celý rok vygenerovalo ztrátu 12,7 miliardy dolarů. GAAP ztráta na akcii za celý fiskální rok 2012 činila 6,41 dolaru.

Firma to oznámila při zveřejňování svých finančních výsledků za celý již skončený fiskální rok 2012, tedy včetně výsledků za jeho čtvrté čtvrtletí.

Čisté přímy za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2012 činily podle zprávy pro média 30 miliard dolarů. Společnost Hewlett-Packard si tak meziročně pohoršila o 7 %. Podle GAAP HP vykázalo ve 4. kvartálu čistou ztrátu 6,9 miliardy dolarů (-3,49 dolaru na akcii).

Bublina Autonomy splaskla

HP také oznámilo výrazné odpisy. Jeho interní šetření odhalilo, že společnost Autonomy byla „v době akvizice významně nadhodnocena v důsledku nesprávnosti ve svých finančních výsledcích, a to včetně tržeb, míry růstu a hrubých marží, a v důsledku zkreslování svého obchodního mixu.

Výrobce proto odepsal 8,8 miliardy dolarů jako důsledek vážných účetních nedostatků, které se vyskytly v Autonomy ještě předtím, než ji HP v roce 2011 akvírovalo za 10 miliard dolarů.

Šéfka firmy Meg Whitmanová: Hewlett-Packard je na dobré cestě

Na pravidelném setkání s burzovními analytiky, které proběhlo minulý měsíc, jsme se shodli, že fiskál 2012 byl prvním rokem v několikaleté cestě k úspěšné přeměně společnosti Hewlett-Packard,“ uvedla ve zprávě pro média Meg Whitmanová, prezidentka a generální ředitelka společnosti Hewlett Packard.

CEO  dodala: „Vidíme první pokroky v klíčových oblastech, jako například uvádění nových produktů či úspěchu u zákazníků. Jsme velmi potěšeni, že se ve čtvrtém čtvrtletí podařilo vylepšit finanční vyváženost vygenerováním 4,1 miliardy dolarů v provozním cash flow a výplatou 384 milionů dolarů akcionářům formou zpětného odkupu podílů a dividend.“

Optimismus ředitelce společnosti rozhodně nechybí, výsledky jednotlivých divizí ve 4. kvartálu totiž nejsou nijak lichotivé. Počítače, tiskárny, ani servery zaznamenaly pokles prodeje.

Tržby významněji narostly jen divizi HP Software

Ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2012 pouze dvě obchodní divize společnosti Hewlett-Packard zaznamenaly meziroční nárůst tržeb: HP Software (o 14 % při 27,2% provozní marži) a Financial Services (ovšem o pouhé 1 %).

Na růstu tržeb softwarové divize se podílel 9 % nárůst prodeje licencí, 9 % narůst v oblasti podpory a 48 % nárůst prodeje služeb. Ostatní divize v posledním čtvrtletí fiskálního roku 2012 zaznamenaly meziroční pokles tržeb.

Tržby divize Personal Systems meziročně klesly o 14 % při 3,5% provozní marži. Celkové prodeje produktů poklesly o 12 %. O stejné procento se shodně snížily prodeje stolních i přenosných počítačů.

Tržby divize Printing meziročně klesly o 5 % při 17,5% provozní marži. Celkový počet prodaných zařízení se meziročně snížil o 20 %. Tržby v oblasti komerčních tiskáren zaznamenaly 15% pokles, v oblasti spotřebních tiskáren pak došlo ke 22% snížení tržeb.

soutez_casestudy

Divize Services si meziročně na tržbách pohoršila o 6 % při 14,2% provozní marži.

Tržby divize Enterprise Servers, Storage and Networking (ESSN) se meziročně snížily o 9 % při 8,3% provozní marži. Podřízená obchodní jednotka Networking sice zvýšila své tržby o 7 %. Naopak o 7 % meziročně klesly tržby jednotce Industry Standard Servers a o 25 % pak  Business Critical Systems. Tržby v oblasti Storage klesly meziročně o 13 %.

Zdroj: Hewlett-Packard

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE