Hlavní navigace

Vysoká úroveň zabezpečení v podobě USB klíčenky? MyTalkey chce prorazit jednoduchostí

27. 11. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: ChannelWorld
Ostravský startup chce prorazit v oblasti šifrování e-mailové komunikace a souborů díky jednoduchosti na úrovni plug and play.

Primárním cílem českého projektu MyTalkey je šifrování e-mailové komunikace, sekundárně pak zajišťuje šifrování jakýchkoliv souborů s prvotním zaměřením na firemní data obsahující citlivé informace o zákaznících či know-how.

Za startupem stojí Radim Hofrichter, majitel makléřské firmy, který hledal zabezpečení firemních dat a e-mailů, a Vladimír Lazecký, dlouholetý expert na bezpečnost IT a ochranu informací.

Na začátku projektu si Vladimír Lazecký kladl otázku jak to, že nikdo nepoužívá obrovské množství dostupných nástrojů pro šifrování e-mailů a dat. Podle něj jsou tato řešení těžce srozumitelná a jejich nasazení a správa jsou především pro střední a menší firmy příliš komplikované. Nehledě na domácí uživatele.

Lazecký přiznává, že obecně lidé šifrují málo. Výjimkou jsou korporátní uživatelé, jenže nevýhodou podnikových řešení je podle Lazeckého vzájemná nekompatibilita – předávat šifrovaná data mezi firmami je tak obtížné.

Radim Hofrichter dodal, že u šifrování na úrovni poskytovatelů cloudových a e-mailových služeb vzniká další problém, že data nejsou chráněna proti jejich internímu úniku. S tím souvisí i to, že klíč nemá vlastník dat, ale poskytovatel, a že k poskytovateli tečou data nešifrovaná.

Hardwarové šifrování v USB klíčence

Cílem MyTalkey je šifrování co nejvíce zjednodušit a usnadnit použití. Jde o hardwarové šifrovací zařízení, bez jehož zasunutí do USB se k zašifrovaným datům podle Hofrichtera nikdo nedostane.

Vladimír Lazecký, MyTalkeyAktivace hardwarového klíče je ještě podmíněna zadáním hesla na PC při prvním zapojení. Šifrování probíhá na zařízení velikosti USB flashky, a dodavatel tak nedisponuje ani hesly, ani daty uživatele.

Zařízení používá dvojité (asymetrické a symetrické) šifrování. Použití je rychlé na úrovni plug&play, či v tomto případě plug&mail. Podle Hofrichtera proto nekoliduje s dalším použitým softwarem.

Pro službu šifrování e-mailové komunikace je zatím nutné používat desktopovou verzi MS Outlook 2007 a novější. V pokročilé fázi testování jsou klienti pro Apple Mail a Mozilla ThunderBird. Data lze šifrovat pouze na Windows Vista a novějších. Řešení pro mobilní platformy by podle Lazeckého mělo být dostupné během příštího roku.

Ceny a obchodní model

Zařízení se službou pro šifrování souborů nabízí MyTalkey za jednorázovou platbu 1 725 Kč bez DPH. Pro získání šifrování e-mailů se platí předplatné ve výši 248 Kč bez DPH měsíčně.

Zatím MyTalkey prodává své řešení přes svůj web a začíná teprve jednat s distributory pro jeho uvolnění do širšího prodeje (především přes e-shopy).

ICTrocenka

V první fázi chce MyTalkie oslovovat SMB a volné profese – zejm. advokáty, účetní či finanční poradce, kteří často nakládají s citlivými daty klientů.

Zdroj: ChannelWorld, MyTalkey

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Radim Klabal posiluje ComSource v nové pozici delivery director
Radim Klabal posiluje ComSource v nové pozici delivery director
IDC: Samsung opět v čele, globální trh chytrých telefonů vyrostl o 7,8 %
IDC: Samsung opět v čele, globální trh chytrých telefonů vyrostl o 7,8 %
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Mastercard: Polovina Čechů se stala terčem kyberpodvodníků
Mastercard: Polovina Čechů se stala terčem kyberpodvodníků
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci