Hlavní navigace

Canon: videokamery XF305 a XF300

1. 5. 2010
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor:
Revoluční videokamery jako první používají nový záznamový kodek MPEG-2 Full HD. Zbrusu nový kamerový systém je tvořen HD objektivem Canon řady L, systémem 3 snímačů CMOS a špičkovým obrazovým procesorem DIGIC DV III.
  • Výrobce: Canon
  • Distributoři ČR: AT Computers, eD system Czech, Penta, SWS, Tech Data Distribution, BossCan, Moravia Europe
  • Distributoři SR: eD system Slovakia, BossCan, Lama Slovakia, Hoshi, Tech Data Distribution SK, SWS Distribution SK
  • Více informací: www.canon.cz

Tvůrčí možnosti uživatelů dále rozšiřují režimy pomalého a rychlého záznamu. Režim rychlého záznamu zajistí zrychlení natočených akcí nasnímáním menšího počtu snímků za sekundu a režim pomalého záznamu zase nasnímá více snímků za sekundu, čímž umožní zpomalení záznamu při jeho přehrávání normální frekvencí. Filmaři mohou volit celkem z 20 rychlostí snímání a s jejich pomocí dosáhnout různých vizuálních efektů.

Kamery XF305 a XF300 vynikají nejen znamenitými zobrazovacími systémy, ale také vynikajícím konstrukčním řešením, díky němuž nabízejí vysokou mobilitu a všestrannost. Zásluhou široké škály funkcí a adaptability uživatelům umožní filmování prakticky v jakýchkoliv podmínkách a uplatní se v jakémkoliv filmovém projektu, od nezávislé filmové tvorby až po komerční vysílání.

Prvotřídní kvalita záznamu
Kamery XF305 a XF300 byly navrženy tak, aby poskytovaly vynikající kvalitu obrazu. Jako první profesionální videokamery natáčejí tyto dva nové modely s pomocí záznamového kodeku MPEG-2 Full HD s barevným vzorkováním 4:2:2 přenosovou rychlostí až 50 Mb/s a umožňují tak pořízení vysoce kvalitního záznamu s působivými detaily vhodného pro televizní vysílání.

Pro maximální využití předností tohoto progresivního kodeku, který v porovnání s HDV a jinými záznamovými formáty 4:2:0 nabízí dvojnásobné barevné rozlišení, Canon vyvinul nový HD videosystém, jehož součástmi jsou
osvědčený výkonný obrazový procesor DIGIC DV III, vyspělý systém snímačů a speciálně vyvinutý objektiv Canon řady L s 18x zoomem, vyrobený tak, aby dokázal vyhovět náročným vysílacím standardům. Systém 3 snímačů Canon CMOS typu 1/3 má zásluhu na mimořádné přesnosti barev, širokém dynamickém rozsahu a nízkém obrazovém šumu. Technologie vysokorychlostního čtení dat vyvinutá společností Canon navíc účinně zamezuje vzniku efektu rolling-shutter skew, tj. kácení vertikálních linií při prudším pohybu kamery, k němuž dochází u jiných videokamer používajících snímače CMOS.

Hladká integrace do profesionálních workflow
Oba nové XF modely nahrávají záznam do souborů strandardizovaného formátu MXF, tj. otevřeného souborového formátu, který je kompatibilní s hlavními současnými profesionálními souborovými workflow systémy. V době svého uvedení XF kamery nabízejí plnou kompatibilitu s hlavními softwarovými aplikacemi pro střih a zpracování videa od společností Adobe Systems Incorporated, Apple Inc., Avid Technology Inc. a Grass Valley, která umožňuje okamžitou integraci kamer XF305 a XF300 do příslušných workflow. Snímané video se na nových XF kamerách zapisuje přímo na kartu Compact Flash (CF) zasunutou do jednoho ze dvou přítomných slotů. Během natáčení
lze aktuálně nepoužívanou kartu vyměnit za jinou a tak zajistit hodiny nepřetržitého snímání. Oba modely disponují funkcí Relay recording (Štafetový záznam), která při zaplnění jedné karty automaticky spustí záznam na druhou kartu.

Oba modely jsou dodávány se softwarem Canon XF Utility pro systémy PC a Mac, který umožňuje snadné prohlížení a správu klipů při práci v terénu. Uživatelům dovoluje zálohování klipů, editaci metadat uložených v souborech MXF, prohlížení klipů v náhledu a jejich zpětný zápis na CF kartu.

Excelentní optika Canon ? vysoká kvalita, objektiv řady L Objektivy Canon nyní již preferuje většina vysílacích společností, protože poskytují mimořádně vysoké rozlišení, kontrast a vynikají nízkým výskytem chromatických vad. Nové kamery XF305 a XF300 jsou osazeny širokoúhlým 29,3 mm HD objektivem řady L s vysokou světelností (f1,6) a 18x zoomem, který nabízí excelentní výsledky při širokoúhlých záběrech i při snímání s použitím závěru rozsahu zoomu.

Ovládací prstence pro zoomování a ostření mají pro ruční ovládání fyzickou zarážku a umožňují rychlé a opakované nastavení. Další prstenec umožňuje nezávislé ovládání irisové clony a k dispozici jsou rovněž kolébkové ovladače pro ruční ovládání zoomu. Unikátní systém okamžitého automatického ostření Canon (Instant AF) pak zajišťuje rychlé a přesné automatické ostření.

V přední části objektivu se nachází UA člen s ultravysokým indexem lomu (ultra-high refractive index aspherical) a dva oboustranné asférické členy, jež jsou zárukou ostrého obrazu s vynikajícím podáním detailů a bez
chromatických vad.

Tento objektiv, který používá optické komponenty Canon nejvyšší jakosti, inženýři společnosti Canon speciálně navrhli tak, aby umožňoval dokonalou součinnost se systémem 3 CMOS snímačů Canon, a kamery tak dokázaly zachytit až 1000 řádků horizontálního rozlišení. Nový systém stabilizace obrazu (IS) účinně zmírňuje vliv roztřesení kamery a nabízí tři režimy ? Standardní, Dynamický a Zesílený.

Snadné ovládání, prvotřídní výkon, vysoká odolnost
XF305 a XF300 jsou vybaveny hledáčkem EVF s rozlišením 1,55 milionu bodů a 100% pokrytím a unikátním LCD systémem s vysokým rozlišením, který je umístěný v přední části a který lze snadno přemístit zleva doprava, díky
čemuž se dokáže přizpůsobit konkrétním uživatelům a natáčecím podmínkám. Největší LCD ve své třídě s úhlopříčkou 10,1 cm (4") a rozlišením 1,23 milionu obrazových bodů je mimořádně jasný a flexibilní pro filmování ve formátu vysokého rozlišení High Definition.

Nové XF modely se vyznačují kompletně přepracovaným ergonomickým řešením, které bere v úvahu podněty od profesionálních uživatelů. Vylepšením rozmístění ovládacích prvků je umožněno intuitivní ovládání kamer a centrálně umístěný grip zajišťuje jejich optimální vyvážení. Tato designová vylepšení dovolují uživatelům XF kamer pohodlné dlouhodobé filmování v nejrůznějších podmínkách.

Široké možnosti přizpůsobení
Oba XF modely nabízejí širokou řadu voleb, jež umožňují jejich nastavení podle potřeb uživatele ? jsou tak mimořádně všestranné a flexibilní. Uživatelé mohou pro obraz nastavit až 26 režimů Vlastní obraz a ovládat více než 50 proměnných pro nastavení obrazu. Mohou také přiřadit jednu z 30 jednotlivých funkcí každému z 13 programovatelných tlačítek a tak optimalizovat nastavení kamery podle svých osobních požadavků, podmínek
prostředí či stylu filmu.

Tvůrcům videa je rovněž k dispozici bohatý výběr standardních gamma křivek, s jejichž pomocí zajistí pro daný snímek požadovaný styl. Tak mohou záznamy optimalizovat pro konkrétního zákazníka nebo pro převod na film.

MMF24

Do každé kamery lze uložit až devět ?uživatelských obrazů?, včetně tří chráněných nastavení dodávaných jako součást standardní výbavy ? VIDEO.C, CINE.V a CINE.F. Požadovaná nastavení lze ukládat a přenášet z jedné kamery na druhou prostřednictvím SDHC karet, což je velice praktická vlastnost, která umožní zachování tvůrčího stylu v různých kamerách a která se plně uplatní při práci pro organizace, jež pro více kamerových jednotek požadují jednotné nastavení.

Tvůrčí možnosti uživatelů dále rozšiřují režimy pomalého a rychlého záznamu. Režim rychlého záznamu zajistí zrychlení natočených akcí nasnímáním menšího počtu snímků za sekundu a režim pomalého záznamu zase
nasnímá více snímků za sekundu, čímž umožní zpomalení záznamu při jeho přehrávání normální frekvencí. Filmaři mohou volit celkem z 20 rychlostí snímání a s jejich pomocí dosáhnout různých vizuálních efektů.

Kvalitní zvukový záznam a připojení
Oba modely umožňují zvukový záznam v lineárním PCM 16bitovém/48kHz formátu, který poskytuje vysoce kvalitní zvukový signál požadovaný pro profesionální projekty nebo tvorbu obsahu pro televizní vysílání. Stereozvuk lze natáčet s pomocí integrovaného mikrofonu nebo po připojení externích mikrofonů či jiných zdrojů přes dva vestavěné XLR terminály.

Koncová prodejní cena FX300 je přibližně 160 000 Kč včetně DPH a cena FX305 bude přibližně 180 000 Kč včetně DPH

Čtěte dále

HP ocenilo nejlepší servisní partnery v České republice
HP ocenilo nejlepší servisní partnery v České republice
Cisco: Softwaroví developeři řeší problémy s výkonem a dostupností aplikací
Cisco: Softwaroví developeři řeší problémy s výkonem a dostupností aplikací
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE
AT Computers rozšiřuje spolupráci s HPE
Canalys: Dodávky chytrého audia překonaly hranici 90 milionů kusů
Canalys: Dodávky chytrého audia překonaly hranici 90 milionů kusů