Hlavní navigace

DNS na předvánoční večeři servírovala novinky v HPC

15. 12. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: DNS
Předvánoční večeři spojenou s představením novinek z konference Supercomputing 2015 a příklady nasazení procesorů IBM Power pro oblast HPC připravila DNS.

V podvečer 8. 12. v restauraci Il Primo Piatto v Praze 4 uspořádala DNS spolu s IBM pro partnery vánoční předvánoční večeři zaměřenou na HPC.

Petr Plodík, business unit manager divize Lenovo & IBM, DNSPartnery uvítal Petr Plodík, business unit manager divize Lenovo & IBM v DNS, který předal slovo kolegovi Aleši Komárkovi, aby shrnul své dojmy z konference Supercomputing 2015 z texaského Austinu.

Ten si trochu postesknul, že novinek v hardwaru bylo letos poměrně málo a většina prezentovaných technologií výrobci oznámili před rokem a dříve.

Z prezentovaných zajímavostí zmínil velmi výkonné paměti Hybrid Memory Cube, které Intel představil se firmou Micron. Zaujal ho také 1U serveru Supermicro se 4 výpočetními nody, do kterých se dají osadit grafické adaptéry pro podporu výpočtů.

Aleš Komárek, DNSDále Aleš Komárek vzpomenul, že na SC 2015 byly výrazně zastoupené firmy z oblasti chlazení a napájení. „Je to jedna z mála oblastí, kde se dá ještě dosahovat nějakého pokroku a konkurenčních výhod,“ uvedl Komárek k potenciálu těchto segmentů v HPC.

V oblasti storage pak obsah konference naznačoval, že flashová řešení se stávají standardem a do dalších let můžeme očekávat podstatně ostřejší nástup PCIe SSD.

Předvánočního setkání se zúčastnili i zástupci partnerské společnosti IT4Innovations, která na SC2015 měla vlastní stánek a podle žebříčku 500 největších clusterů HCP je na 48. místě na světě.

Filip Staněk, IT4InnovationsPozornosti Filipa Staňka z IT4i např. neuniklo, že Intel zde propagoval svou interconnect architekturu Omnipath. Komunikační vrstva dosahuje 100Gb/s s velmi nízkými latencemi. Situace na trhu, kde léta dominoval Mellanox se svým InfiniBandem se nyní může změnit.

Navíc třetí relativně nový hráč – Bull (dnes Atos) vyvíjí také vlastní interconnect řešení se 100GBit/s a k tomu zde Arista představila 26Gbitový ethernetový standard, který by mohl být pro zákazníky zajímavý z pohledu nižší ceny.

Za zajímavé „záblesky budoucnosti“ ze Supercomputing 2016 lze považovat non-volatililní paměti, multijádrová řešení a rozšíření SSD. Tyto technologie mají podle IT4Inovation do budoucna potenciál změnit segment HPC. Kupříkladu v soutěži o gadget roku na SC 2015 vyhrál právě projekt, který zkoumal možnost využití procesorů ARM v HPC.

HPC podle IBM

Radek Špimr z IBM poté shrnul výše zmiňované trendy v oblasti HPC a věnoval se možnostem nasazení procesorů IBM Power, které využívají různé projekty po celém světě. Některé již uzavřely s IBM kontrakty na servery Power8 či až budoucí Power9 pro své HPC projekty. Jsou mezi nimi i partneři, kteří na procesorech Power staví své vlastní servery.

IBM se skrze Power snaží adresovat 5 oblastí:

  1. Hybridní computing - směr slučování s grafickými adaptéry kvůli zvýšení výkonu při omezení nároků na energii a jednak akcelerátory (CAPI).
  2. HPC v oblasti cloudu, který má velké nároky na škálovatelnost, ale také na zabezpečení kvůli regulacím.
  3. Bigdata/IoT (paralelní souborové systémy, middle ware a mobiita)
  4. Výkon a spotřebovaná energie
  5. Vyladěný software pro různé pracovní zátěže

 

Radek Špimr, IBMNejčastějšími oblastmi, kde se HPC podle zkušeností IBM využívá, jsou projektování pomocí počítače, humanitní vědy, finanční služby, energetika a environmentální vědy. Každá z těchto oblastí má přitom odlišné požadavky na počet jader, IOPS, latenci sítě, propustnost a kapacitu paměti, dodává Špimr.

V rámci konsorcia OpenPower zdůraznil spolupráci s firmou Nvidia. V příštím roce bude možné její karty připojit k serverům Power přes NVLink (nyní přes PCI sběrnici) a o rok později se chystá vylepšené CAPI a druhá generace NVLinku.

DNS na předvánoční večeři servírovala novinky v HPCZávěrem své přednášky Radek Špimr uvedl, že ve světě HPC začínají převládat specializovaná řešení. Stále větší úlohu v HPC hraje software a se zesložiťujícím se prostředím rostou nároky na dovednosti operátorů. Rostoucí roli bude hrát také regulace (ochrana před zneužitím velkého výkonu).

Rudolf Hruška z IBM následně představil novinky v oblasti storage. Zúčastněným partnerům vysvětlil, v čem se liší úložiště pro HPC od běžných storage (kapacita, rychlost přístupu k datům atd.). Zdůraznil nutnost používat SSD, HDD a pásky pro různé typy využití. Vysvětlil také modelovou architekturu úložišť IBM pro HPC (vysoký výkon a vysokou kapacitu).

Channelworld_ozveny

Luboš Korbel ze StorageOne poté shrnul zkušenosti s nasazením Storwize V7000 U na ČVUT v Praze. Přednáškovou část zakončil Lubomír Kvapil z DNS a poté již následovala diskuze při předvánoční večeři.

Zdroj: ChannelWorld

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
PPL: Online nakupují téměř všichni Češi, třetina zboží i prodává
PPL: Online nakupují téměř všichni Češi, třetina zboží i prodává
Eset: Skupiny napojené na Rusko se zaměřují na špionáž v rámci EU
Eset: Skupiny napojené na Rusko se zaměřují na špionáž v rámci EU
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: Lidské zdroje versus umělá inteligence (3. díl)
Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: Lidské zdroje versus umělá inteligence (3. díl)