Hlavní navigace

Eset: Ransomwary míří na Rusko, rostou podvody na internetu

7. 7. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com
První měsíce roku se podle bezpečnostních expertů nesly zejména ve znamení ransomwarových útoků na Rusko, návratu Emotetu a nárůstu phishingových kampaní.

Bezpečnostní analytici společnosti Eset zveřejnili komplexní studii s názvem Threat Report T1 2022, která v souvislosti s válkou na Ukrajině mapuje vývoj kybernetických hrozeb v prvních čtyřech měsících roku 2022.

Kromě cílených útoků spojených s ruskou invazí jako je návrat nechvalně známého malwaru Industroyer, který se pokoušel útočit na vysokonapěťové elektrické rozvodny, nebo scamy zneužívající solidarity lidí s Ukrajinou, se mezi významnými hrozbami objevil také kryptoměnový a e mailový malware.

Amatérské wipery

Krátce před ruskou invazí zaznamenala telemetrie společnosti Eset prudký pokles útoků prostřednictvím protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Pokles těchto útoků přichází po dvou letech neustálého růstu a tento obrat může souviset s válkou na Ukrajině.

I přes tento pokles však téměř 60 % příchozích RDP útoků zaznamenaných v prvních měsících roku 2022 pochází z Ruska. Zatímco v minulosti se ransomwarové hrozby cílům v Rusku spíše vyhýbaly, v období od ledna do dubna 2022 bylo podle telemetrie Esetu Rusko nejčastějším cílem.

Bezpečnostní experti dokonce detekovali typ ransomwaru zamykající obrazovku s odkazem „Sláva Ukrajině!“. Od ruské invaze na Ukrajinu se zvýšil počet amatérských ransomwarů a wiperů. Jejich autoři často slibují podporu jedné z bojujících stran a útoky realizují jako osobní mstu.

V souvislosti s probíhající válkou jsme detekovali i několik nových malwarových útoků typu wiper, u kterých se domníváme, že motivem pro útočníky nebyla vidina finanční odměny, jak to u malwarových útoků bývá. Útočníci se tentokrát zaměřovali na konkrétní organizace s cílem zhoršit jejich schopnost reagovat,“ vysvětluje Robert Šuman z Esetu.

Scamy a phishingové kampaně

Velkým tématem se ihned po invazi 24. 2. staly spamové a phishingové kampaně. Prostřednictvím falešných sbírek začali podvodníci zneužívat solidaritu lidí, kteří chtěli podpořit oběti konfliktu. Ještě ten den telemetrie Esetu zaznamenala velký nárůst detekcí spamu.

Oblast běžného malwaru, šíření dezinformací, scamy a phishingovové kampaně byly podle analytiků začátkem roku na vzestupu i v Česku. Velkým tématem jsou aktuálně například phishingové podvody na internetových bazarech.

I když se nejedná o tvrdý malware, útoky využívající technik sociálního inženýrství jsou velice nebezpečnou útočnou strategií a jedná se o oblast, která v první polovině roku významně narůstala,“ dodává Šuman. 

E-mailový malware Emotet

Telemetrie společnosti Eset zaznamenala také celou řadu dalších hrozeb, které primárně nesouvisely s mezinárodní geopolitickou situací. Jedná se například o nechvalně známý malware Emotet, který se šíří především prostřednictvím spamových e-mailů.

Útočníci v prvních čtyřech měsících letošního roku podle Esetu vedli jednu spamovou kampaň za druhou, přičemž počet detekcí Emotetu vzrostl více než stonásobně. Dle společnosti by však mohlo jít o poslední kampaně spoléhající na škodlivá makra.

Společnost Microsoft totiž nedávno ve výchozím nastavení zakázala v programech Office makra z internetu. Po této změně začali kyberútočníci využívající Emotet testovat jiné vektory útoku na mnohem menších vzorcích obětí.

Kryptoměnové malwary

Výzkumné oddělení Eset Research odhalilo také sofistikovaný malware zaměřený na vykrádání kryptopeněženek zařízení s operačními systémy Android a iOS.

Škodlivé aplikace obsahující trojského koně vypadají a mají stejnou funkčnost jako oficiální kryptopeněženky (Coinbase, imToken, MetaMask, Trust Wallet, Bitpie, TokenPocket nebo OneKey), chovají se ale rozdílně podle toho, na jakém operačním systému jsou nainstalovány.

Pokud je v systému Android již nainstalovaná legitimní verze aplikace, škodlivá aplikace jí nedokáže přepsat. Naproti tomu u operačního systému iOS může mít oběť k dispozici jak legitimní, tak i škodlivou verzi aplikace.

Channelworld_ozveny

I když výskyt kryptoměnových malwarů většinou kopíruje vývoj kurzu kryptoměn, se sankcemi uvalenými na ruské společnosti těžící kryptoměny a na druhé straně přijetí bitcoinu jako zákonné měny ve Středoafrické republice, je poměrně obtížné předvídat, jak se bude situace v oblasti těchto hrozeb vyvíjet,“ uzavírá Šuman.

Zdroj: Eset

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPRCHLÍKY

FINANCE A BYZNYS

IT A KYBERBEZPEČNOST

UŽITEČNÉ RADY

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Branislav Šimkanin vede divizi ProAV a Broadcast v Panasonic Connect
Branislav Šimkanin vede divizi ProAV a Broadcast v Panasonic Connect
GFI Software: IT pracovníci jsou rozptylovaní, to vede k chybám
GFI Software: IT pracovníci jsou rozptylovaní, to vede k chybám
Check Point: České organizace ohrožuje malware, který krade přihlašovací údaje
Check Point: České organizace ohrožuje malware, který krade přihlašovací údaje
Čína spouští rekordní miliardový fond na podporu výrobců čipů
Čína spouští rekordní miliardový fond na podporu výrobců čipů
Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: NIS2 a další příležitosti (4. díl)
Kulatý stůl o kyberbezpečnosti: NIS2 a další příležitosti (4. díl)
Eset: V dubnu na české telefony s Androidem cílil adware, bankovní malware i spyware
Eset: V dubnu na české telefony s Androidem cílil adware, bankovní malware i spyware