Hlavní navigace

Sophos: Aplikace lákající na ChatGPT připravují uživatele o tisíce dolarů

19. 5. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © moggara12 - Fotolia.com
Aplikace známé jako fleeceware podle expertů využívají mezery v zásadách obchodů s aplikacemi a nátlakové taktiky, aby uživatele donutily zaplatit předražené služby asistentů s umělou inteligencí.

Společnost Sophos odhalila několik aplikací, které se vydávaly za legitimní chatboty založené na službě ChatGPT a účtovaly uživatelům přehnané poplatky, jež jim přinášely tisíce dolarů měsíčně.

 Jak je podrobně popsáno v nejnovější zprávě expertního týmu Sophos X-Ops s názvem Mobilní aplikace typu ,FleeceGPT‘ se zaměřují na zájemce o umělou inteligenci a vydělávají na nich peníze, tyto aplikace se objevily v obchodech Google Play i Apple App Store.

A protože jejich bezplatné verze mají téměř nulovou funkčnost a neustále zobrazují reklamy, nutí nic netušící uživatele, aby se přihlásili k předplatnému, které může stát stovky dolarů ročně.

Nepoctivci spoléhají na zapomnětlivost uživatelů

Jejich tvůrci spoléhají na to, že uživatelé nebudou věnovat pozornost účtovaným poplatkům nebo jednoduše zapomenou, že si takové předplatné objednali,“ vysvětlil Sean Gallagher, hlavní výzkumník hrozeb ve společnosti Sophos.

Tyto aplikace jsou speciálně navrženy tak, aby po skončení bezplatné zkušební verze prakticky nebyly k použití, takže uživatelé aplikaci odstraní, aniž by si uvědomili, že stále platí měsíční nebo týdenní předplatné,“ upřesnil.

Specialisté týmu Sophos X-Ops prověřili celkem pět fleecewarových aplikací, které deklarovaly, že jsou založeny na algoritmu ChatGPT. V některých případech, jako například u aplikace „Chat GBT“, vývojáři napodobovali název ChatGPT, aby vylepšili hodnocení své aplikace v Google Play nebo App Storu.

Zatímco OpenAI nabízí základní funkce ChatGPT uživatelům na internetu zdarma, tato aplikace si účtovala od 10 dolarů měsíčně do 70 dolarů ročně. Verze „Chat GBT“ pro iOS, nazvaná „Ask AI Assistant“, si po třídenní bezplatné zkušební verzi účtuje 6 dolarů týdně (nebo 312 dolarů ročně) a vývojářům jen během března vynesla 10 000 dolarů.

Jiná aplikace typu fleeceware nazvaná „Genie“, která uživatele vybízí k registraci za týdenní předplatné 7 dolarů nebo roční předplatné 70 dolarů, vydělala za poslední měsíc 1 milion dolarů.

Přemrštěné ceny za vatu

Klíčové charakteristiky tzv. fleecewarových aplikací, které poprvé objevila společnost Sophos v roce 2019, jsou přehnané ceny za funkce, které jsou jinde zdarma, a používání sociálního inženýrství a nátlakových taktik k přesvědčení uživatelů, aby se registrovali k opakovaným platbám předplatného.

Aplikace podle expertů obvykle nabízejí bezplatnou zkušební verzi, ale kvůli velkému množství reklam a omezení jsou sotva použitelné, dokud se neaktivuje předplatné. Tyto aplikace jsou často nekvalitně navržené a implementované a jejich funkčnost není ideální ani po přechodu na placenou verzi.

Své hodnocení v obchodech s aplikacemi navyšují mimo jiné i pomocí falešných recenzí a vytrvalým žádáním uživatelů o hodnocení aplikace ještě před jejím použitím nebo před ukončením bezplatného zkušebního období.

Fleecewarové aplikace jsou speciálně navrženy tak, aby se pohybovaly na hraně toho, co je povoleno podmínkami obchodů společností Google a Apple, a neporušují bezpečnostní pravidla ani pravidla ochrany osobních údajů, takže je tyto obchody při kontrole téměř nikdy neodmítnou,“ podotýká Gallagher.    

Zkontrolujte, za co platíte

Přestože společnosti Google a Apple zavedly od roku 2019, kdy Sophos o takových aplikacích informoval, nová pravidla, vývojáři nacházejí způsoby, jak je obejít – například přísným omezením používání a funkčnosti aplikací v případě, že uživatelé nezaplatí.

Některé z ChatGPT fleecewarových aplikací popisovaných v této studii již byly staženy, ale stále se objevují další a je pravděpodobné, že to bude pokračovat. Nejlepší ochranou je přitom podle odborníků vzdělávání.

Uživatelé by měli vědět, že takové aplikace existují, a vždy si přečíst i informace uvedené drobným písmem, než se přihlásí k předplatnému. Uživatelé mohou také nahlásit aplikace společnostem Apple a Google, pokud se domnívají, že vývojáři používají k dosažení zisku neetické prostředky,“ říká Gallagher.

Channelworld_ozveny

Všechny aplikace uvedené ve studii byly nahlášeny společnostem Apple a Google. Uživatelé, kteří si tyto aplikace již stáhli, by měli postupovat podle pokynů obchodů App Store nebo Google Play a odhlásit své předplatné. Pouhým odstraněním fleecewarové aplikace z telefonu totiž předplatné nezaniká.

Zdroj: Sophos

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Digitální transformace: Jak AI proměňuje organizace a digitální prostor
Digitální transformace: Jak AI proměňuje organizace a digitální prostor
HP: Polovina pracovníků si myslí, že AI má potenciál zlepšit jejich vztah k práci
HP: Polovina pracovníků si myslí, že AI má potenciál zlepšit jejich vztah k práci
Sophos: V 90 % útoků v roce 2023 kyberzločinci zneužili protokol RDP
Sophos: V 90 % útoků v roce 2023 kyberzločinci zneužili protokol RDP
Jak zpracovat dokumentový salát
Jak zpracovat dokumentový salát
Canalys: Jaro přichází, globální trh PC meziročně vykvetl o 3 %
Canalys: Jaro přichází, globální trh PC meziročně vykvetl o 3 %
Atos v roce 2023 nepatrně zvýšil výnosy a odvolal finanční cíle
Atos v roce 2023 nepatrně zvýšil výnosy a odvolal finanční cíle