Hlavní navigace

Vodafone rozšiřuje dostupnost datové technologie HSPA+ DC

28. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vodafone nasazuje technologii HSPA+ DC, kterou podporuje např. iPhone 5, v dalších cca 40 městech. Proč zrychlení připojení mají pocítit i zákazníci bez kompatibilního zařízení? A jak se činí konkurence?

Vodafone rozšiřuje dostupnost datové technologie HSPA+ DCMobilní operátor Vodafone oznámil, že chystá významné zdokonalení své mobilní sítě třetí generace (3G). Aktuálně připravuje na svých základových stanicích (BTS) ve 44 městech nasazení datové technologie HSPA+ DC, u níž je teoretické rychlostní maximum cca 42 Mbit/s.

Operátor uvádí, že v reálných podmínkách by kompatibilní zařízení měla být schopná přístupu k internetu s rychlostí stahování dat okolo 30 Mbit/s.

Technologii HSPA+ DC podporují zařízení jako je nový smartphone iPhone 5, tablet iPad v zatím poslední třetí generaci nebo smartphone Nokia Lumia 900 s Windows Mobile 7.5.

Vyšší rychlost připojení by ovšem měli v daných městech údajně zaznamenat i zákazníci operátora, kteří používají zařízení bez podpory HSPA+ DC, tedy například jen s podporou HSPA+ s rychlostním maximem 21 Mbit/s.

Díky instalaci technologie HSPA+ DC se výrazně zvýší kapacita sítě, a proto stoupne reálná rychlost datových přenosů všem zákazníkům v těchto městech,“ uvádí v tiskové zprávě Jiří Švarc, ředitel rozvoje sítí Vodafone v České republice.

Vodafone: testy technologie byly úspěšné, k 5. říjnu se pokrytí rozšiřuje

Technologii HSPA+ DC operátor spustil v testovacím provozu již letos v lednu v Berouně a v červenci pak v Karlových Varech u příležitosti konání MFF, jehož je Vodafone partnerem. „Testování bylo úspěšné, proto se Vodafone rozhodl tuto technologii rozšířit na další místa,“ uvedl operátor v tiskové zprávě. V jakých městech tedy Vodafone novou datovou technologii nabídne již k 5. říjnu 2012?

Vedle Prahy a Brna jde abecedně o města Česka Lípa, České Budějovice, Děčín, Františkovy Lázně, Hluboká nad Vltavou, Hradec Králové, Cheb, Chodov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jindřichův Hradec, Kadaň, Karlovy Vary, Klatovy, Kroměříž, Kuřim, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Litvínov, Louny, Luhačovice, Mariánské Lázně, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Neratovice, Olomouc, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Pec pod Sněžkou, Plzeň, Poděbrady, Přerov, Příbram, Slaný, Špindlerův Mlýn, Teplice, Ústí nad Labem a Zlín.

T-Mobile využití HSPA+ DC omezuje tarify, O2 je k technologii skeptické

Technologii HSPA+ DC do své sítě třetí generace zavádí také konkurenční T-Mobile, ovšem jejího rychlostního potenciálu nemohou využít uživatelé všech datových tarifů. Narozdíl od něj Vodafone u svých jednotlivých datových tarifů nemá umělý rychlostní strop, takže v pokrytých oblastech a s kompatibilním zařízením lze technologii využít bez umělého omezení.

Společnost Telefónica, která na českém trhu své telekomunikační služby nabízí pod značkou O2, se netají skepsí k technologiím HSPA+ i HSPA+ DC a jejich reálným rychlostním možnostem, pročež ji prý do své 3G sítě nenasadí. Spekuluje se ale, že skutečným důvodem je nevyhovující současná infrastruktura.

soutez_casestudy

O2 chce rychlejší mobilní přístup k internetu nabídnout až v nové síti LTE. Služby na bázi LTE již O2 komerčně nabízí, ovšem jen v OC Chodov a ve městě Jesenice. T-Mobile pak začal technologii LTE testovat v pražské čtvrti Kamýk.

Pro vybudování větší sítě však operátoři potřebují nové kmitočty, o které soutěží spolu s Vodafonem a skupinou PPF v aukci, kterou vypsal Český telekomunikační úřad, díky uvolnění kmitočtů po ukončení pozemního analogového televizního vysílání.

Zdroj: Vodafone, ChannelWorld
Úvodní obrázek: Apple

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Zyxel dokáže zpříjemnit život i nomádům, vzkazuje v podcastu Soňa Meszarošová
Zyxel dokáže zpříjemnit život i nomádům, vzkazuje v podcastu Soňa Meszarošová
Cisco: Softwaroví developeři řeší problémy s výkonem a dostupností aplikací
Cisco: Softwaroví developeři řeší problémy s výkonem a dostupností aplikací
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
IDC: Trápení nekončí, globální trh tiskových zařízení propadl o 17,6 %
Canalys: Dodávky chytrého audia překonaly hranici 90 milionů kusů
Canalys: Dodávky chytrého audia překonaly hranici 90 milionů kusů
HP ocenilo nejlepší servisní partnery v České republice
HP ocenilo nejlepší servisní partnery v České republice
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems
Reportáž: Velká cena Zaječí v podání Zebra systems